Brasovul lui Razvan Lucescu a invins Chelsea din Baragan

28 Iulie 2008
621 Vizualizari | 0 Comentarii
• FC Brasov a castigat prima partida din acest sezon al Ligii 1, dupa ce a invins Unirea Urziceni cu 1-0, golul fiind marcat de Oros, la ultima faza a partidei • Este prima surpriza a debutului de campionat, trupa Bursucului Dan Petrescu fiind revelatia sezonului trecut din prima liga • Rapidul lui Pesseiro a facut spectacol cu Gloria Bistrita, Farul a castigat surprinzator la Buzau, iar FC Arges a remizat cu Poli Timisoara, dupa un meci cu scandal

Prima surpriza a Ligii I s-a produs sub Tampa, acolo unde Brasovul lui Razvan Lucescu a invins cu scorul de 1-0 revelatia sezonului trecut, Unirea Urziceni. Brasovenii au castigat insa cu mult noroc, Oros inscriind golul victoriei in ultimele secunde ale meciului. Astfel, cu un lot valoros, cu un antrenor creator de echipe, Razvan Lucescu, un presedinte trecut prin multe si un patron dispus sa bage adanc mana in buzunar, jucatorii de la FC Brasov au debutat cu dreptul si arata ca nu intamplator sunt candidati la titulatura de revelatie a noului sezon. Brasovenii au fost tot timpul la conducerea jocului, dominand la mijlocul terenului, in timp ce elevii lui Dan Petrescu au preferat sa stea in aparare si sa scape pe contraatac. Tactica s-a dovedit gresita, in minutul 94 presiunea stegarilor aratandu-si roadele.

Cu doar 30 de secunde inainte de ultimul fluier al lui Alexandru Tudor, gazdele au beneficiat de o lovitura de colt, mingea a ajuns la Oros, care l-a invins pe Daniel Tudor din marginea careului mic, consfintind prima victorie a echipei lui Razvan Lucescu in aceasta editie de campionat. Inainte de inceperea meciului, secretarul general al LPF, Valentin Alexandru, observator la acest meci, i-a inmanat antrenorului formatiei FC Brasov, Razvan Lucescu, trofeul fair-play pentru sezonul 2007-2008, titlu pe care l-a impartit cu tehnicianul campioanei CFR Cluj, Ioan Andone. In tribune au fost prezenti aproximativ 7 mii de spectatori, intre care si fostul manager sportiv al Stelei, Adrian Ilie. Interesant este ca FC Brasov a revenit in Liga I dupa trei ani de absenta, ultimul sezon petrecut de ardeleni in primul esalon fiind 2004-2005. Meciul dintre FC Brasov si Unirea Urziceni a fost unul disputat in premiera la nivel de prima liga.

Rapid face spectacol

In timp ce la Brasov s-a produs prima surpriza, sub Podul Grant era consemnata cea mai categorica victorie din prima zi a noului sezon. Rapidul lui Jose Peseiro a invins cu scorul de 3-0 formatia Gloria Bistrita, intr-o partida care s-a disputat pe stadionul "Giulesti - Valentin Stanescu". Golurile au fost marcate de Julio Cesar `20, Boya `37 si Spadacio `43. Rapid a deschis scorul dupa 20 de minute de joc, prin brazilianul Julio Cesar, care a sutat din interiorul careului, dupa ce un fundas bistritean a deviat o centrare a lui Cesinha si si-a trecut in cont primul gol in tricoul "alb-visiniu". Atacantul camerunez Pierre Boya a dus scorul la 2-0, invingandu-l pe portarul Tatarusanu, din 10 metri, in minutul 37. O alta noua achizitie a formatiei din Giulesti, Spadacio, a punctat si el in premiera, in minutul 43, finalizand cu latul centrarea de pe partea stanga a lui Cesinha. O alta surpriza, chiar daca de mai mici proportii, a fost consemnata la Buzau, acolo unde Farul Constanta a reusit primul succes in deplasare. Unicul gol al partidei a fost marcat de Florin Maxim, in minutul 78, cu un sut de la 25 de metri in vinclul portii aparate de Minca. Primul scandal al etapei avea sa se petreaca la Pitesti, acolo unde jocul dintre nou-promovata FC Arges si FC Timisoara s-a incheiat la egalitate, scor 1-1. Pentru FC Arges a marcat Dulcea `42, in timp ce golul timisorenilor a fost marcat de Magera `45. La finalul meciului, disputat in prezenta a doar 3500 de spectatori, patronul clubului FC Arges, Cornel Penescu, a atacat dur arbitrajul, afirmand ca prestatia centralului Aurelian Bogaciu "a fost o furaciune". "A fost furaciune. Trebuia sa beneficiem de o lovitura de la 11 metri pe care arbitrul nu ne-a acordat-o. Astazi a arbitrat Chivorchian (n.r.- presedintele executiv al clubului FC Timisoara), la fel cum la meciul Romania - Italia, de la Euro, a arbitrat Mircea Sandu", a declarat, la finalul meciului, finantatorul pitestenilor. In minutul 76, fundasul echipei FC Timisoara, Milos Brezinsky, a intervenit in situatie de ultim aparator asupra atacantului formatiei FC Arges, Adrian Dulcea, iar centralul Bogaciu a acordat doar lovitura de la coltul terenului pentru pitesteni. Antrenorul ceh al oaspetilor, Dusan Uhrin, nu a vrut sa comenteze pe marginea acestei faze. "Despre faza din minutul 76 nu comentez daca a fost sau nu penalty", a spus Uhrin.

Page time :0.2437 (s) | 22 queries | Mysql time :0.095442 (s)