Brasovul stie sa mai si castige

3 Noiembrie 2009
670 Vizualizari | 0 Comentarii
Marius Maldarasanu
FC Brasov a castigat pe teren propriu, scor 2-0, partida cu Pandurii Tg. Jiu prin reusitele lui Maldarasanu si Ilyes. Raskovici a ratat un penalty in repriza secunda pentru oaspeti. La primul meci al lui Liviu Ciobotariu ca antrenor al gorjenilor, Pandurii Tg. Jiu s-a deplasat sub Tampa pentru intalnirea cu FC Brasov, ultima a etapei a 12-a. Constienti ca victoria pe terenul brasovenilor este greu de obtinut, oltenii si-au propus sa castige cele trei puncte, gandindu-se si la faptul ca Brasovul n-a mai castigat un meci de sase etape. Aceeasi linie de clasament a avut-o si formatia "durilor" acestia avand o infrangere si cinci remize in ultimele partide. Insa evolutia de la Brasov nu a dat multe sperante fanilor gorjeni, dominarea gazdelor instaurandu-se in joc inca din start, desi a fost una sterila. Conform Onlinesport, prima jumatate de ora a apartinut mai mult brasovenilor, care n-au reusit insa sa ameninte concret poarta lui Stanca decat cu suturi care au ocolit spatiul portii. Primul sut pe cadrul portii al meciului a venit din partea Pandurilor, insa executia lui Grecu nu i-a dat emotii lui Dani Coman. Deschiderea scorului s-a produs cu un minut inainte de pauza, in urma unei faze de generic. Rui Duarte a centrat inalt de pe dreapta, Sabrin Sburlea a prelungit mingea cau capul pana la Maldarasanu care, din cativa metri, a trimis in plasa. Brasovenii puteau majora diferenta prin Mihai Roman, la cinci minute de la reluare, insa sutul sau in diagonala a mangaiat transversala. Ratarea lui Roman a fost reparata de Ilyes. Acesta, intrat cu doar cateva minute mai devreme, a reusit sa inscrie in minutul 62, in urma unei faze personala finalizata cu un sut de la 20 de metri. Dupa doar un minut, gorjenii au avut posibilitatea sa reduca din diferenta din penalty, acordat de Alexandru Tudor in urma unui fault al lui Duarte. Insa Coman si-a dovedit calitatile si a parat excelent sutul lui Raskovici. Finalul meciului a apartinut gazdele, elevii lui Viorel Moldovan profitand de caderea fizica si psihica a adversarilor, insa Roman, Cristescu sau Zaharia nu au reusit sa-l mai invinga pe Stanca.

Page time :0.1264 (s) | 22 queries | Mysql time :0.020000 (s)