Sport

BRAVO! Sportivii ieseni au luat 29 de medalii la Campionatul National scolar de Gimnastica Ritmica

Publicat: 15 iun. 2016

La Baia Mare, Ministerul Educatiei si Cercetarii Stiintifice a organizat Campionatul National Scolar, la care au participat un numar de 12 Cluburi scolare cu 56 de echipe. Campionatul National Scolar s-a adresat urmatoarelor categorii de vârsta: categoria Mica Gimnasta 6 – 8 ani, ansambluri si individual; categoria a IV-a 9 – 10 ani, echipe si individual; categoria a III-a 11 – 12 ani, echipe si individual; categoria a II-a 13 – 15 ani echipe si individual, senioare de la 16 ani, echipe si individual.

„«Averea agonisita» într-un an de munca de acesti copii deosebiti condusi de antrenorii: Catalina Radu, Oana Cozma si Constantin Radu este: 12 medalii de aur, 9 medalii de argint, 8 medalii de bronz si 3 locul IV, 5 locul V, 4 locul VI. Dar urmeaza în continuare o pregatire asidua pentru urmatoarea competitie: Campionat National de copii si juniori, în perioada 30 iunie- 3 iulie 2016 la Arad”, a declarat profesorul Radu Constantin, coordonatorul Clubului Sportiv scolar „Anghel Saligny”.

Rezultatele obtinute de Clubul Sportiv scolar „Anghel Saligny” la individual sunt:

Categoria senioare

Verdes Andreea  – componenta a Lotului national: locul I cu 6 medalii la: individual compus; cerc; minge; maciuci; panglica si cu echipa
Pavel Diana –  componenta a Lotului national: locul I cu echipa si 5 locuri II la: individual compus; cerc; minge; maciuci; panglica

Categoria a II-a:

Brighenti Roxana – locul II la coarda; locul III la maciuci si individual compus

Categoria a III-a:

Anitei Laura – componenta a Lotului national: locul I cu 6 medalii la: individual compus; cerc; minge; coarda si cu echipa
Cosarca Iustina – locul II la cerc; locul III la maciuci, minge si individual compus
Strainu Christiana – locul III la coarda

Categoria a IV-a:

Dracsanu Crina – locul II la cerc si panglica, locul III la individual compus si exercitii fara obiect

Rezultatele obtinute de Clubul Sportiv scolar „Anghel Saligny” la proba pe echipe sunt:

Echipa senioare – Campioana Nationala: Verdes Andreea si Pavel Diana
Echipa Categoria a III-a – Campioana Nationala: Anitei Laura, Cosarca Iustina, Strainu Christiana si Isac Denisa
Echipa Categoria a IV-a – locul IV: Dracsanu Crina, Parasca Laura, Crusnevschi Daria, Spitelnicu Catalina, Melinte Amalia
Echipa Mica Gimnasta – locul VI:  Melinte Francesca, Panainte Elisabeta, Lombada Miruna, Brânzei Bianca, Burlacu Medeea si Anghelus Elena.



loading...

Adauga un comentariu