Bucurestencele au fost ridiculizate de elevele lui Nicu Roibescu

12 Februarie 2001
1114 Vizualizari | 0 Comentarii
Revansa cu varf si indesat

•Penicilina Iasi - RAT Bucuresti: 3 - 0 (25 - 18, 25 - 6, 25 - 14), in etapa a XIV-a din Divizia A la volei feminin •Partida a durat mai putin de 45 de minute

Tehnicianul Nicu Roibescu s-a indreptat la finalul meciului catre grupul de ziaristi ieseni prezenti la meci si a concluzionat in cateva cuvinte diferenta de valoare dintre cele doua echipe. "Ganditi-va cum am putut sa pierd eu in tur la Bucuresti, in fata unui asemenea adversar, care astazi a fost depasit net de fetele mele", spunea Roibescu, facand referire la prestatia sub orice critica a arbitrajului din partida tur.
In fata unei sali arhipline, Penicilina si-a ridiculizat adversarul, incheind ostilitatile in mai putin de 45 de minute de joc efectiv. Remarcabila a fost prestatia Tatianei Popa in acest meci, mai inspirata decat in alte dati, eforturile ei fiind incununate de succes. In primul act, oaspetele au condus cu 1 - 0, dupa care, impulsionate de public, elevele antrenorilor Nicu Roibescu si Aurelia Ichim au intors rezultatul in favoarea lor, 5 - 1. Bucurestencele au avut o rabufnire de orgoliu in finalul setului, insa iesencele l-au incheiat la o diferenta destul de concludenta, 25 - 15. Setul secund a fost unul fara replica, in doar zece minute, gazdele adjudecandu-si-l cu 25 - 9, spre entuziasmul freneticilor suporteri ieseni. In fine, Penicilina s-a distrat si in setul al treilea cu oaspetele, dupa 0 - 2, Ruxandoiu & Co facand legea pe teren. De mentionat ca spectacolul nu a lipsit in aceasta intalnire, ambele combatante, in special gazdele, oferind publicului mingi lungi, care mai de care mai disputate. Au evoluat formatiile: Penicilina: Ruxandoiu, Dochia, Androhovici, Giurgea, Tatiana Popa, Formagiu; Amalia Popa, Cozma; RATB: Enea, Iordache, Nicolae, Gacione, Bratu Fl., Bratu Corina; Ruse, Danita, Lapatoru, Malachia. Rezultatele etapei a XIV-a: Rapid Bucuresti - Dinamo Bucuresti: 3 - 2, "U" Amici Bacau - "U" Topway Craiova: 3 - 0, Braiconf Braila - Unic Piatra Neamt: 0 - 3, Penicilina Iasi - RAT Bucuresti: 3 - 0, CSU Astral Sibiu - CSU Metal Galati: 3 - 1, Dacia Pitesti - Expro Gaz Tg. Mures: 3 - 1. Etapa viitoare, a XV-a (miercuri, 14 februarie): Dacia Pitesti - Rapid Bucuresti (in tur 0 - 3), Expro Gaz Tg. Mures - CSU Astral Sibiu (1 - 3), CSU Metal Galati - Penicilina Iasi (0 - 3), RAT Bucuresti - Braiconf Braila (0 - 3), Unic Piatra Neamt - "U" Amici Bacau (0 - 3), "U" Topway Craiova - Dinamo Bucuresti (0 - 3). Partidele restante ale "U" Amici Bacau se vor desfasura pe data de 21 februarie cu Dinamo Bucuresti si pe 19 februarie cu Rapid Bucuresti, ambele in Capitala.