Burkina Faso - Ghana 0-1. "Stelele negre" merg in sferturile Cupei Africii dupa un meci slab

19 Ianuarie 2010
556 Vizualizari | 0 Comentarii
Burkina Faso Ghana 0 1 Stelele negre merg in sferturile Cupei Africii dupa un meci slab
Afisat la 20:12

Ghana si Burkina Faso au jucat, marti, un joc decisiv pentru calificarea in sferturile de finala ale Cupei Africii pe Natiuni. Acest lucru nu s-a vazut, insa, decat in putine moment. Cei care au iesit invingatori au fost in cele din urma ghanezii, care au invins cu 1-0 cu toate ca le-a lipsit vedeta Mikael Essien, in continuare accidentat. Urmatorul adversar al ocupantei locului doi din Grupa B va fi reprezentativa tarii-gazda a competitiei, Angola.
Partida de la Luanda nu s-a apropiat in nici un moment de nivelul pe care l-ar presupune un duel decisiv pentru al doilea sau chiar primul loc al Grupei B de la CAN. Cu Coasta de Fildes deja calificata, Burkina Faso avea nevoie de minim un punct pentru a progresa in sferturi. Ghana a preluat, insa, conducerea prin Ayew, care a profitat de o respingere gresita a apararii burkinabeze si a reluat cu capul in plasa lui Diakite. Replica celor din Burkina Faso nu a fost una suficient pe masura, cu toate ca Yssouf Kone si compania s-au apropiat in cateva ocazii de poarta adversa in repriza secunda. A venit, insa, un moment decisiv in minutul 66, cand fundasul burkinabez Tall a fost eliminat direct pentru o presupusa lovitura cu cotul la Gyan. Din acest moment, meciul a devenit si mai tern, iar in cele din urma ghanezii au sarbatorit pe teren calificarea in sferturile de finala cu o hora a bucuriei.

Page time :0.2508 (s) | 22 queries | Mysql time :0.135858 (s)