Cainii au latrat degeaba in Gruia

8 Noiembrie 2010
653 Vizualizari | 0 Comentarii
• CFR Cluj – Dinamo Bucuresti 1-0 (1-0), in primul derby al etapei 14 a Ligii I de fotbal • Clujenii au revenit in lupta pentru cupele europene, in timp ce Dinamo a ajuns la 9 puncte de liderul Otelul • Timisoara – SC Vaslui 2-1 si banatenii au urcat pe locul 2 • Astazi se disputa marele derby: Rapid - Steaua

Umilita de Bayern Munchen in Liga Campionilor, campioana Romaniei, CFR Cluj, si-a luat revansa in campionat si a invins pe Dinamo Bucuresti, cu scorul de 1-0 (1-0). Singurul gol al meciului a fost marcat de Sasa Bjelanovic in minutul 25. Victorie meritata a clujenilor in fata unei echipe care nu a aratat mare lucru, in afara unor faulturi tari pe final de meci. N'Doye a fost eliminat in minutul 86 in urma unor astfel de intrari, Moti scapand si el pe putin de o eliminare meritata. Gazdele au avut prima ocazie de gol in minutul 4, prin Cadu, care a primit o minge buna din cornerul executat de Culio, dar lovitura sa de cap a ajuns cu destule emotii in bratele lui Dolha. Replica dinamovistilor a venit dupa alte patru minute de joc aprins, Adrian Cristea sutand superb de la peste 30 de metri, dar putin pe langa poarta lui Nuno Claro. Si celalalt Cristea al dinamovistilor si-a creat o buna ocazie de a marca dupa o greseala a lui Edimar, insa nu i-a iesit scarita peste portarul clujenilor. Jocul s-a mutat apoi la cealalta poarta, unde Bjelanovic a trimis cu capul peste transversala din centrul careului. Scorul a fost deschis in minutul 25. CFR a creat o actiune de atac magnifica, De Zerbi a primit in stanga, a patruns si a pasat la intalnire in fata portii, iar Bjelanovic, venit in viteza din spate, a trimis in plasa din fata portarului. Golul a dat mai mult curaj ardelenilor, care au avut mai mult initiativa in partea a doua a primei reprize. Tomas Costa putea marca primul sau gol pentru CFR Cluj cu doua minute inainte de pauza, insa Dolha a intervenit salvator si a scos de la vinclu sutul fenomenal din lovitura libera al argentinianului. Si in repriza secunda, elevii lui Ioan Andone au acceptat dominarea clujenilor, fiind lipsiti de idei si solutii chiar daca in teren au intrat dupa pauza Bordeanu si Marius Alexe. In schimb, tot clujenii au fost mai incisivi, acelasi Bjelanovic fiind aproape de dubla in minutul 62. Jocul a devenit din ce in ce mai aprig pe final, ambele echipe luptand intens pentru fiecare minge. Din minutul 86, Dinamo a jucat in inferioritate numerica, dupa ce N'Doye a vazut al doilea cartonas galben. CFR Cluj a invins, pana la urma, cu 1-0 si a revenit in cursa pentru cupele europene, in timp ce Dinamo a ajuns la 9 puncte de liderul Otelul.

Azi se joaca Rapid - Steaua

Mult mai aproape de lider este FC Timisoara, care a reusit sa castige partida de pe teren propriu cu FC Vaslui, scor 2-1, dupa ce a intors scorul in favoarea ei. Vasluienii au deschis scorul prin Paul Papp, apoi Gabriel Canu a fost eliminat la presiunile timisorenilor si Zicu a egalat din penalty. Acelasi Zicu a fost eliminat dupa pauza, golul lui Goga venind dupa zece minute. Marius Avram a avut o prestatie foarte slaba, meciul fiind presarat cu greseli mari de arbitraj.
Astazi este programat derby-ul dintre Rapid Bucuresti si Steaua Bucuresti. Jocul se va disputa cu incepere de la ora 20.30, pe stadionul Valentin Stanescu, din Giulesti (in direct la Digi Sport).
Lupta s-a incins si in subsolul clasamentului. Lanterna Sportul Studentesc a castigat partida de pe teren propriu cu Universitatea Cluj, invingand cu 2-0 intr-o partida dominata de la un capat la celalalt. Golurile studentilor au fost marcate de Tibi Balan si Dacian Varga, ultimul din penalty, alte doua penalty-uri fiind ratate in acest meci, cate unul pentru fiecare echipa. U Cluj a ramas in inferioritate numerica din minutul 75, cand Mendy a fost eliminat. Si o alta echipa din subsolul clasamentului, Pandurii Targu Jiu, a invins cu 4-1 pe FCM Targu Mures, intr-o partida cu trei penalty-uri si o eliminare in tabara oaspetilor. Voiculet, Bacila si Pintilii au marcat pentru trupa lui Petre Grigoras (care a revitalizat Pandurii), in timp ce golul muresenilor a fost inscris de Cosmin Vancea. Astra a iesit pentru o etapa macar din subsolul clasamentului, acumuland 16 puncte in clasament. Prahovenii s-au impus categoric pe teren propriu in partida cu FC Brasov, castigata cu 3-0 de elevii lui Tibor Selymes. Pentru Astra au marcat Paulinho, din penalty, Takayuki si Fatai.