Cainii au muscat din Hajduk Split

30 Iulie 2010
813 Vizualizari | 0 Comentarii
• Dinamo Bucuresti a invins aseara pe Haijduk Split cu scorul de 3-1 (2-0), in mansa tur din turul 3 preliminar al Europa League • Golurile dinamovistilor au fost marcate de Andrei Cristea, Garat si Kone, in timp ce pentru croati a inscris Tomasov • Returul este programat peste o saptamana, in Croatia

Dinamo a mai facut un pas spre grupele Europa League. In mansa intai a turului trei preliminar din Euro League, Dinamo a invins cu 3-1 (2-0) pe Hajduk Split. Golurile dinamovistilor au fost marcate de Andrei Cristea, Garat si Kone, in timp ce pentru croati a inscris Tomasov. Putea fi chiar 3-2 sau 4-1 in finalul partidei, ambele echipe ratand ocazii monumentale. Inceputul meciului a apartinut echipei Dinamo care, purtata pe sus de cei aproximativ 10 mii de suporteri din tribune, a irosit trei ocazii prin Torje, in primele trei minute. Pana la urma, Torje a obtinut o lovitura de la 11 metri din care a rezultat deschiderea scorului. Patrundere solitara in careu si cadere in duel unu la unu cu Subasic. Penalty indiscutabil si Andrei Cristea avea sa scuture plasa portii lui Hajduk Split. Croatii au iesit mai mult la joc dupa primirea jocului, majoritatea fazelor ofensive fiind dirijate de bosniacul Ibricic. Minutul 18 a adus prima ocazie la poarta lui Curca, portarul dinamovist intervenind salvator la sutul din unghi trimis de Ibricic, un decar veritabil. Dinamo si-a majorat avantajul cu cinci minute inaintea pauzei, dupa o faza colectiva de toata frumusetea, condimentata si de eroarea personala a portarului Subasic. Adrian Cristea a luat o faza pe cont propriu in partea stanga, mingea sutata de mijlocasul dinamovist fiind respinsa gresit de portarul croat. Pe faza, fundasul argentinian Garat a marcat primul sau gol in tricoul lui Dinamo, indeplinind o simpla formalitate din doi metri. Atacurile lui Hajduk au scazut in intensitate, dupa pauza, iar Dinamo a fost aproape sa faca un pas si mai mare spre calificare, insa Subasic a incercat sa stearga cu buretele impresia proasta lasata la golul secund dinamovist si a intervenit exceptional in fata lui Liviu Ganea ('59) si Ad.Cristea ('63). Contrar cursului jocului, Tomasov a marcat pentru Hajduk, la capatul unei faze frumoase, pivotare in fata lui Pulhac si sut in cross pe langa Curca. Doar 5 minute s-au bucurat croatii, intrucat la o faza bine construita de N'Doye si Catalin Munteanu, Djakaridja Kone a reluat fulgerator, de la 16 metri, direct sub transversala lui Subasic. Croatii au fost aproape sa loveasca inca o data in poarta lui Curca, Strinic expediind un sut-centrare direct in transversala, pentru ca Tomasov sa reia din 7 metri pe langa poarta. Cu doua minute inainte de final, dinamovistii au si ei o mare sansa, Strinic respingand de pe linia portii o minge balbaita de defensiva croata in urma unui corner executat de Catalin Munteanu. Victorie importanta pentru dinamovisti, care isi pot permite acum luxul unei infrangeri la limita intr-un stadion care va lua foc la Split, peste o saptamana.

Page time :0.1384 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018117 (s)