Calificare chinuitoare - Halep a avut mari probleme la Miami in fata locului 98 WTA, dar a luptat admirabil

22 Martie 2018
802 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.6512 RON (-0.0050)
USD: 3.9767 RON (-0.0187)
Simona Halep 5

Simona Halep (1 WTA) s-a calificat joi seara in turul III al turneului Premier Mandatory de la Miami. Jucatoarea noastra s-a chinuit cu frantuzoaica Oceane Dodin (21 de ani, 98 WTA), pe care a invins-o greu, in trei seturi, scor 3-6, 6-3, 7-5, dupa 2 ore si 7 minute de joc. In turul 3, o va infrunta pe Angnieszka Radwanska (32 WTA).

Halep a avut un prim set modest, in care a parut si incomodata de problemele acuzate la gat si umarul drept. Dodin a facut break inca din startul partidei si a fost la conducere in permanenta, reusind sa-si adjudece setul la 3, dupa ce a etalat un joc extrem de agresiv.

Simona Halep a inceput mult mai bine setul secund si nu i-a mai permis frantuzoaicei sa preia deloc initiativa. Simona a domninat setul de la un capat la celalalt, impunandu-se la 3 si trimitand partida in decisiv.

Setul trei a avut parte de mult dramatism si numeroase rasturnari de situatie. Desi parea ca partida se va indrepta spre o victorie a lui Dodin, Halep a ramas in meci si a contracarat de fiecare data break-urile reusite de tanara frantuzoaica.

Dodin a avut 3-1 si 4-2, insa Simona Halep si-a ridicat nivelul jocului exact cand trebuia, reusind sa se impuna cu 7-5, dupa un decisiv care a durat 53 de minute.