Calificare cu emotii pentru Ronnie O`Sullivan in sferturi la Masters

13 Ianuarie 2010
641 Vizualizari | 0 Comentarii
Ronnie O Sullivan
Detinatorul titlului de la Wembley Arena, Ronnie O`Sullivan, a trecut prin mari emotii, marti, in meciul disputat in optimi contra australianului Neil Robertson. Condus cu 3-0 in debutul intalnirii, O`Sullivan a echilibrat treptat meciul, reusind sa se impuna in final cu 6-4. Sigur pe loviturile de la distanta, Robertson l-a tinut la respect pe O`Sullivan in primele doua jocuri, englezul reusind doar sapte puncte, in timp jucatorul de la Antipozi a reusit break-uri de 65 si 101 puncte.

O`Sullivan a avut primele sanse de a reveni in meci abia in jocul al treilea, dar a ratat lovitura decisiva care i-ar fi asigurat frame-ul, Robertson intorcand in extremis rezultatul in favoarea sa. Ultimul joc al primei reprize a fost adjudecat de O`Sullivan, acesta reusind un break de 114 puncte, dupa o prezenta solida la masa. La revenirea de la cabine `Racheta` si-a trecut in cont alte doua jocuri, astfel ca dupa disputarea a sase frame-uri dintr-un total de 11 scorul redevenea egal.

Redus astfel la o disputa de cel mai bun din cinci jocuri, finalul meciului l-a avut pe Ronnie O`Sullivan in control la masa, detinatorul titlului adjudecandu-si trei din cele patru frame-uri care au urmat. Toate acestea nu inainte ca Robertson sa reuseasca cel mai mare break al turneului (140 puncte). Ronnie a facut spectacol in final cu un break de 106 puncte, urmat de un altul de 76 puncte, calificandu-se in sferturile de finala unde il va intalni pe conationalul sau Peter Ebdon.