Calificare dramatica pentru SUA in optimile Cupei Mondiale

24 Iunie 2010
752 Vizualizari | 0 Comentarii
America este in sarbatoare. SUA s-au calificat in optimile de finala ale Cupei Mondiale, dupa un final dramatic cu Algeria. Americanii au invins cu scorul de 1-0 pe Algeria, printr-un gol marcat de Landon Donovan in ultimele secunde ale partidei. Victoria SUA i-au dus pe americani pe locul 1 in grupa C, la egalitate de puncte cu Anglia, dar cu un golaveraj mai bun. O calificare meritata a Statelor Unite, care sunt una dintre surprizele placute ale acestui Campionat Mondial. In ultimul joc al Grupei C, mai periculosi au fost la inceput algerienii, Djebbour trimitand in transversala inca din minutul 6 al meciului. Replica americanilor a venit imediat prin Gomez, al carui sut a fost retinut de portarul algerian. Jocul s-a echilibrat spre jumatatea primei reprize, cand americanii au produs o serie de ocazii foarte mari la poarta lui Mbolhi. Repriza secunda a inceput la fel ca prima, cu o echipa a Algeriei mai determinata sa inscrie, insa tabela a ramas nemodificata dupa cateva lovituri de colt ale africanilor care nu au fost fructificate. Americanii au trecut si ei pe langa deschiderea scorului, trecandu-si in cont si ei o bara prin Dempsey, in minutul 57, cand americanul a trimis intai in bara din dreapta, mingea revenita la el fiind trimisa apoi peste tinta cu toata poarta goala in fata. Ocaziile de gol s-au inmultit, Dempsey, Feilhaber sau Buddle pentru americani si Ziani sau Matmour pentru algerieni trecand pe rand pe langa golul care ar fi adus o calificare in optimi. Finalul de meci a atins cele mai inalte cote alte tensiunii, sentimente de disperare fiind vizibile si in teren, dar mai ales in tribune, unde spectatorii au trait cu sufletul la gura ultimele minute. Prelungirile au fost cele care au decis soarta meciului si a calificarii. SUA a scapat de gol prin interventia mirifica a lui Howard, americanii au scapat pe contraatac, Dempsey a fost blocat de Mbolhi, insa Donovan a gasit culoarul spre poarta si a inscris golul victoriei si al calificarii. Tot in optimi va merge si Anglia, care si-a revenit dupa prestatiile dezamagitoare de la acest turneu final. Englezii au invins cu 1-0 Slovenia, dupa golul lui Defoe. Dupa cele doua remize dezamagitoare cu SUA si Algeria, Anglia a traversat o saptamana plina de frictiuni interne, in care conflictul dintre Terry si Capello a tinut prima pagina a tabloidelor. Fabio Capello a dat insa dovada de intelepciune si l-a titularizat in continuare pe John Terry, in meciul de care a depins calificarea Angliei in optimile de finala. Englezii au inceput ezitant partida, nereusind sa puna o presiune constanta la poarta lui Handanovici, insa nici adversarii lor nu au aratat un joc mai consistent. In minutul 23, Defoe, titularizat in premiera la acest turneu final, a reusit sa deschida scorul dupa o centrare ideala a lui Milner, printr-un sut din sase metri. Slovenii au facut un pas in fata dupa primirea golului, iar acest lucru era sa ii coste, englezii ratand cateva sanse imense pana la pauza, prin Lampard, Gerard sau Defoe. La reluare, registrul tactic nu s-a schimbat. Englezii au controlat partida si au aratat precum o formatie solida, in timp ce slovenii pareau mai mult cu gandul la meciul dintre SUA si Algeria. Imediat dupa ce meciul cu Anglia s-a terminat, slovenii au aflat ca Donovan a inscris in prelungiri. Jucatorii sloveni si-au pus mainile in cap si au mers spre suporteri. SUA a castigat Grupa C si va evolua impotriva ocupantei locului 2 din Grupa D, in timp ce Anglia va intalni castigatoarea din aceeasi grupa. Clasament Grupa C 1. SUA 3 1 2 0 4-3 +1 5p 2. Anglia 3 1 2 0 2-1 +1 5p 3. Slovenia 3 1 1 1 3-3 0 4p 4. Algeria 3 0 1 2 0-2 -2 1p