Camelia Potec, locul 5 in finala 200 metri liber

14 August 2008
694 Vizualizari | 0 Comentarii
Sportiva Camelia Potec s-a clasat, ieri, pe locul cinci in finala la 200 m liber din cadrul competitiei de inot de la Jocurile Olimpice de la Beijing, proba in care romanca era campioana olimpica en-titre, informeaza site-ul oficial al competitiei. Potec a fost cronometrata cu timpul de 1 minut, 56 de secunde, 87 de sutimi, imbunatatind recordul national al probei, care ii apartinea. Proba a fost castigata de italianca Federica Pellegrini, care a doborat recordul mondial (1:54.82). Medalia de argint a fost obtinuta de slovena Sara Isakovici, iar cea de bronz chinezoaica Pang Jiaying.

Camelia Potec cucerise medalia de aur la 200 m liber la Jocurile Olimpice de la Atena, din 2004. O alta dezamagire a zilei de ieri il are in prim-plan pe Iulian Panait, care a fost invins, ieri, de chinezul Yanyan Li, in optimile de finala ale categoriei 66 kg din cadrul competitiei de lupte greco-romane de la Beijing. Panait mai are sansa de a intra in recalificari, daca sportivul chinez va ajunge in finala categoriei. In fine, tot ieri, Virgil Saliscan a fost eliminat din primul tur in proba de floreta de la Jocurile Olimpice de la Beijing, fiind invins, scor 15-6, de britanicul Richard Kruse.

Page time :0.1256 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018324 (s)