Camelia Potec s-a calificat in finala probei de 800 de metri liber

15 August 2008
572 Vizualizari | 0 Comentarii
Inotatoarea romana Camelia Potec s-a calificat, ieri, in finala probei de 800 de metri liber din cadrul turneului olimpic, inregistrand al doilea timp al seriilor semifinale, informeaza site-ul oficial al competitiei. Potec, care a fost cronometrata cu timpul de 8 minute, 19 secunde si 70 de sutimi, a doborat cu peste patru secunde vechiul record national, care ii apartinea (8.23.78). Camelia Potec a terminat cursa la numai trei sutimi de secunda de recordul olimpic, dar in seria imediat urmatoare, campioana olimpica de la 400 de metri liber, britanica Rebecca Adlington, a doborat acest record, cu timpul de 8 minute, 18 secunde si 6 sutimi. Finala olimpica va avea loc sambata dimineata, cu incepere de la ora 05.16. Finala de la 800 de metri este ultima sansa a Cameliei Potec la o medalie la aceasta editie a Jocurilor Olimpice, dupa ce a ocupat locul sase in proba de 400 de metri liber si locul cinci in cea de 200 de metri liber. "Nu stiu ce s-a intamplat. Sunt foarte suparata. Am sperat foarte mult ca la una dintre aceste doua probe voi obtine un rezultat bun, care sa-mi aduca o medalie. Nici nu ma gandesc sa ma intorc in tara fara o medalie la gat", a declarat Camelia Potec, ieri. Ziua de ieri a fost insa una saraca pentru delegatia tricolora. Astfel, judoka roman Daniel Brata a fost eliminat, ieri, in sferturile de finala ale turneului olimpic de judo, categoria 100 de kilograme. Brata a fost eliminat, la puncte, de azerul Movlud Miraliev. Medaliatii olimpici Alina Dumitru (aur la judo), Ana Maria Branza (argint la spada) si Mihai Covaliu (bronz la sabie) l-au sustinut, ieri, din tribune, pe judoka Daniel Brata, eliminat in recalificari. Alina Dumitru, campioana olimpica la judo, le-a explicat celor doi colegi de delegatie olimpica regulamentul si procedeele de judo. Sportivii care au terminat deja intrecerile la Beijing merg sa ii sustina pe cei care concureaza, insa o problema pentru ei o reprezinta intrarea in arene, deoarece acreditarile pe care le au le garanteaza accesul doar la competitiile la care participa. Astfel, in functie de locurile ramase libere in tribune, acestora li se distribuie bilete sau invitatii la diversele competitii. Pana la urma, Daniel Brata a fost eliminat si din recalificari, fiind invins prin ippon de georgianul Levan Jorjoliani. Brata fusese initial eliminat in sferturile de finala ale turneului olimpic de judo, la puncte, de azerul Movlud Miraliev. Tot ieri, sportiva Lucia Mihalache a ratat calificarea in finala in proba de talere skeet din cadrul concursului de tir de la Beijing, informeaza site-ul oficial al competitiei. Mihalache a ocupat locul 10 in calificari, in timp ce in finala au acces primele sase clasate.

Programul sportivilor romani in a saptea zi a Olimpiadei

04.00 - Tenis de masa: Echipa feminina a Romaniei (turneul pentru medalia de bronz)
04.00 - Tir: Ioan Toman (skeet - preliminarii)
05.19 - Natatie: Razvan Florea (200 m spate - finala)
06.15 - Gimnastica artistica: Sandra Izbasa, Steliana Nistor (individual compus - finala)
06.42 - Atletism: Mihaela Neacsu (800 m - serii)
08.00 - Tir: Iulian Raicea (pistol viteza 25 m - preliminarii)
10.45 - Box: Georgian Popescu - Francisco Javier Vargas (optimi)
10.45 - Handbal: Romania - Angola (grupa C)
14.16 - Natatie: Dragos Coman (1.500 m - preliminarii)
15.25 - Atletism: Cristina Casandra (3.000 m obstacole - calificari)
15.37 - Atletism: Ancuta Bobocel (3.000 m obstacole - calificari)
15.44 - Natatie: Stafeta masculina de 4x100 m mixt - (preliminarii)
16.20 - Atletism: Nicoleta Grasu (aruncarea discului - calificari)
16.40 - Atletism: Adelina Gavrila (triplusalt - calificari).