Campioana a fost anihilata la Severin

26 Iulie 2010
593 Vizualizari | 0 Comentarii
Meci putin spectaculos, sambata dupa-amiaza, intre Universitatea Craiova si CFR Cluj, cele doua echipe terminand la egalitate, scor 0-0, la capatul unei partide cu putine ocazii de poarta. Juvetii pregatiti din acest sezon de Aurel Ticleanu au fost primiti de aproape 10 mii de spectatori la Turnu Severin, unde Stiinta continua exilul impus de patronul Adrian Mititelu. Inceputul meciului a gasit echipa gazda in ofensiva, oltenii jucand cu entuziasm in fata unei campioane care si-a aratat limitele in dese randuri. Mihai Costea a ratat o prima sansa de a deschide scorul in minutul 10, cand a fost blocat in extremis de un Nuno Claro iesit in intampinare, faza la care intreaga banca tehnica a Craiovei a cerut lovitura de la 11 metri. Varful de lance oltean a iesit din nou la rampa cu o faza similara in minutul 33, cand a fost blocat in momentul sutului de Culio, mingea ajungand apoi la Barboianu care nu a reusit sa trimita peste aparatorii clujeni. Oaspetii au replicat prin Kone, al carui sut din minutul 38 a trecut putin peste poarta. Jocul a scazut in intensitate in partea secunda, nici una dintre cele doua formatii nereusind sa-si creeze vreo ocazie cu adevarat importanta. Stiinta a atacat mai mult, asumandu-si constructia, in timp ce Andrea Mandorlini a incercat sa schimbe tactica din mers, aruncandu-i in lupta pe Hora, Bud si Dani. A rezultat o remiza alba, dupa un joc extrem de anost in multe momente. Dupa meci, finantatorul clubului Universitatea Craiova, Adrian Mititelu, l-a acuzat pe arbitrul Alexandru Tudor ca nu a acordat doua penaltiuri pentru olteni. "Trebuia sa castigam. Echipa este aproape de ceea ce îmi doresc. Cu greu cred ca vom pierde în acest campionat. Am avut doua penaltiuri, nu înteleg de ce domnul Tudor nu le-a dat, de fapt pentru noi este piaza rea. Anul trecut ne-a arbitrat în prima etapa cu Dinamo, am început tot cu un egal. Ne-a arbitrat atunci în meciul de Cupa, cand ne-a refuzat calificarea (n.r. - Tudor a arbitrat meciul Universitatea - CFR, scor 0-1, din sferturile de finala ale Cupei Romaniei, disputat pe 18 noiembrie 2009). Sper ca domnul Vasile Avram (n.r. - presedintele CCA) sa delege saptamana viitoare, la meciul cu Steaua, tot un arbitru precum Tudor, care sa fie drastic cu echipele gazde. Sa nu ne dea vreun începator, Steaua - Craiova este un meci foarte important", a spus Adrian Mititelu.

Page time :0.5390 (s) | 23 queries | Mysql time :0.356263 (s)