Campioana CFR Cluj a ingenuncheat Politehnica

8 Aprilie 2009
1881 Vizualizari | 5 Comentarii
• Poli Iasi - CFR Cluj 0-1 (0-0), intr-un joc contand pentru etapa cu numarul 23 a Ligii I la fotbal • Singurul gol al meciului a fost marcat in minutul 78, de Y. Kone • Iesenii au facut totul pentru a tine piept campioanei CFR Cluj, dar experienta mai mare a unei echipe care a evoluat in Liga Campionilor si-a spus cuvantul in finalul jocului • Etapa viitoare, duminica, Poli va intalni in deplasare formatia Otelul Galati

Poli Iasi - CFR Cluj 0-1 (0-0)
A marcat: Y. Kone (`78)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 10.000 (30 de clujeni)
Gazon: bun
Formatii: Poli Iasi: Plesca - Buta, Straton, Onut, Todescato - Viveiros, Milea, Montiel (Ignatov), Miclea - Cristea, Bilba (`67 Cristian Bratu). Antrenor: Cristiano Bergodi
CFR Cluj: Stancioiu- Tony, De Sousa, Alcantara, Panin - Dani, G. Muresan (`66-Dario Flores) - Culio (`87-Viera)- Dubarbier, Pereira (`73-Mara) - Y. Kone. Antrenor: Antonio Conceicao.
Cartonase galbene: Viveiros, Miclea, Milea / Panin, Muresan
Arbitri: Robert Dumitru - 7, Dragos Iliescu - 7, Mircea Orbulet - 7
Observatori: Aron Huzu, Hacic Garabet
Jucatorul meciului: Dubarbier

Dezamagire imensa ieri seara in dealul Copoului, Poli fiind invinsa pe propriul teren de CFR Cluj cu scorul de 1-0 (0-0), printr-un gol marcat de Youssuf Kone in minutul 78. Cu sase jucatori absenti accidentati (Branet, Marc, Sfarlea, Munteanu, Pecnik) sau suspendati (Adrian Ilie), trupa lui Bergodi a facut totul pentru a face fata campioanei CFR. Si ca si cum aceste probleme de lot nu erau suficiente, clujenii i-au recuperat "miraculos" pe Tony si Muresan, in timp ce Dubarbier a fost omul meciului. Timp de 77 de minute, cuplul de fundasi centrali Onut - Straton s-a aparat aproape impecabil, dar a fost suficienta o singura secunda de neatentie pentru ca vulpoiul Y. Kone, unul dintre cei mai buni atacanti din Romania, sa se desprinda si sa inscrie pe langa portarul Razvan Plesca. Amaraciunea infrangerii este cu atat mai mare cu cat iesenii au jucat in multe randuri de la egal cu adversarii lor si daca obtineau macar un punct, puteau sa se departeze de zona minata a clasamentului. Ardelenii veneau in dealul Copoului pentru a obtine cele trei puncte si pentru a se apropia si mai mult de liderul Dinamo. Purtati pe aripi de un public frenetic (peste 10 mii de ieseni au facut o atmosfera superba la partida cu CFR Cluj), iesenii au inceput curajos disputa cu CFR, nelasandu-se intimidati de forta adversarului. Primul sfert de ora a fost unul de tatonare, desi CFR a tinut mai mult balonul, ocaziile nu s-au ivit la poarta lui Plesca. Cea mai mare ocazie a primei reprize a apartinut insa lui Andrei Cristea (care pana la urma nu a fost suspendat pentru meciul de ieri seara pentru ca avea doar 3 cartonase galbene), care a sutat la coltul scurt de la marginea careului mic, insa Stancioiu a scos miraculos de la radacina barei. Imediat, clujenii au replicat si la faza urmatoare, Plesca a scos foarte bine de sub bara capul lui Youssuf Kone. Pana la finalul primei reprize, ambele echipe s-au inchis, jocul fiind mult mai calm, fara ocazii clare de ambele parti. Prima repriza s-a incheiat cu scorul de 0-0, multumitor dupa ceea ce au aratat ambele echipe in teren.

Repriza ocaziilor

A doua repriza a inceput exact asa cum s-a incheiat primul mitan, cu o lupta la mijlocul terenului. Totusi, la patru minute dupa ce arbitrul Dumitru a fluierat startul celei de-a doua reprize, iesenii au fost foarte aproape de a realiza o surpriza. Andrei Cristea centreaza de pe partea stanga, insa mingea balbaita de un fundas clujean se scurge in corner. Incurajati in permanenta de Cristiano Bergodi, iesenii nu s-au multumit doar cu atat. Neobositul Viveiros a patruns cateva minute mai tarziu printr-o aparare rarefiata a clujenilor, insa Stancioiu a salvat miraculos din fata mijlocasului lui Poli, mentinand tabela de marcaj la un scor alb. Ocaziile au continuat sa curga la poarta CFR-ului, Miclea ratand incredibil din careul mic o minge pe care scria gol, peste numai doua minute. Dar, cum in fotbal ocaziile se razbuna, oportunistul Kone a profitat de o grava eroare in defensiva moldovenilor si a scris pentru 1-0. Practic, Kone, in situatie de unu la unu cu Plesca, nu a avut cum sa rateze, mingea scurgandu-se linistit in plasa portii iesene. Acelasi Kone era sa faca dubla, insa reluarea acestuia din numai 2 metri a fost scoasa miraculos de Plesca. Din pacate, finalul nu a mai adus nimic, Poli pierzand un meci dupa o faza care nu anunta mai nimic. Dupa jocul de ieri, echipa moldava a ajuns pe locul 14 in clasament, cu 25 puncte acumulate, cu 3 peste Farul, aflata pe primul loc retrogradabil. Pentru Poli urmeaza o deplasare dificila, la Galati, duminica, 12 aprilie.

Regretele lui Bergodi

Dupa meci, antrenorul Cristiano Bergodi era suparat ca Poli nu a obtinut macar un rezultat de egalitate. "Pacat ca nu am facut un egal cu CFR. Nu sunt suparat pe jucatori, pentru ca echipa a evoluat destul de bine. Am facut o singura greseala si un jucator de valoare precum Kone ne-a pedepsit. Meciul a fost unul inchis, cu putine ocazii de gol si cred ca un rezultat de egalitate ar fi fost mai corect. Fara sa supar sau sa jignesc pe cineva de la Cluj, CFR nu m-a impresionat in aceasta seara in ciuda jucatorilor valorosi pe care ii are in lot. Numai pentru asta am fi meritat un punct. Straton a facut un meci foarte bun, dar a facut o singura greseala, care ne-a costat", a spus Bergodi. Tehnicianul italian a mai precizat ca in meciul cu FC Cluj, Poli Iasi nu si-a jucat salvarea de la retrogradare. "Pentru Poli nu s-a jucat salvarea de la retrogradare in acest meci si daca baietii vor continua sa joace la fel de motivati, sunt convins ca ne vom atinge obiectivul. Ne gandim deja la meciul de la Galati, care este foarte important pentru noi si unde cred ca putem obtine un rezultat pozitiv", a mentionat tehnicianul, care a recunoscut ca in momentul in care a preluat echipa, jucatorii ieseni habar nu aveau sa atace. "Mi se reproseaza ca avem probleme la constructie. Eu ce sa mai spun, ca atunci cand am venit la Iasi era o harababura", a conchis Bergodi. "Am jucat impotriva unei echipe foarte bine organizate, care a avut o atitudine pozitiva, dar jucatorii mei au dat si ei dovada de multa organizare si au fost mai buni pe teren. Eu am venit numai de doua zile la aceasta echipa, iar victoria este numai a jucatorilor. Una peste alta, cred ca am meritat aceasta victorie. Diferenta a fost facuta de nivelul de concentrare ridicat al fotbalistilor mei, care au jucat pana la final", a spus si antrenorul clujenilor, Antonio Conceicao.