Campioana mondiala a smuls un egal Paraguayului

15 Iunie 2010
569 Vizualizari | 0 Comentarii
Italia a avut un debut nefericit la Cupa Mondiala, terminand la egalitate in primul meci al grupei F, scor 1-1, cu reprezentativa statului Paraguay. Paraguay a stat bine in teren si a inscris cand nimeni nu se astepta, in timp ce Italia a aratat o lipsa de idei in ofensiva, cu o echipa imbatranita, care s-a aruncat degeaba in atac pe final. Considerata campioana nedemna din urma cu patru ani, Italia a venit in Africa de Sud inconjurata de pesimism dupa evolutiile din ultima vreme. Adversarul din primul meci a fost unul destul de tare, Paraguay reusind mai multe surprize in preliminarii, in meciurile cu Brazilia si Argentina. Prima repriza a pus in scena o dominare sterila a italienilor. Paraguayenii au preferat sa se organizeze bine in defensiva si au reusit sa produca surpriza in minutul 40, cand cel mai bun om de pe teren, Alcaraz, a fructificat cu o lovitura de cap o centrare a lui Torres si a inscris de langa Cannavaro. Italienii au dat semne de nervozitate dupa primirea golului si nu au putut sa dea o replica demna de o campioana mondiala pana la pauza. Si dupa revenirea de la vestiare, paraguayenii au continuat sa joace excelent, iar Vera a fost aproape sa faca 2-0 in minutul 55, insa sutul sau a atins bara si a iesit in aut de poarta. Italienii au reusit insa sa egaleze in mod nesperat in minutul 63. Pepe a batut bine o lovitura de colt, Villar a iesit gresit si nu a ajuns la minge, iar De Rossi a avut de indeplinit o simpla formalitate. Golul i-a trezit pe italieni, care au aratat o fata mult mai agresiva dupa reusita lui de Rossi, insa lipsa de idei in faza ofensiva s-a resimtit in continuare. Pana la final, italienii au mai avut o singura ocazie, dupa un sut al lui Montolovio care nu a putut schimba scorul stabilit de De Rossi in minutul 63. Astazi, in cel de-al doilea meci din Grupa F, de la ora 14.30, Noua Zeelanda va intalni Slovacia.

Page time :0.2498 (s) | 24 queries | Mysql time :0.097371 (s)