Campionatele Balcanice de scrima

19 Martie 2003
954 Vizualizari | 0 Comentarii
Rezultate remarcabile pentru elevii lui Iulian Bituca •Sabrerii ieseni au cucerit numeroase medalii in competitia de la Craiova Timp de mai multe zile, la Craiova, au avut loc Campionatele Balcanice de scrima. Delegatia Romaniei a cucerit in Oltenia un numar de 36 de medalii la competitia mentionata, acolo unde au participat si sportivii de la Centrul Olimpic din Iasi, sub conducerea antrenorului emerit Iulian Bituca. In concursul de sabie al juniorilor, in proba individuala, iesenii Alexandru Sireteanu si, respectiv, Tudor Popa, ambii de la CSM-CSS Unirea, au ocupat in aceasta ordine primele doua locuri pe podium, cucerind medaliile de aur si argint. In intrecerea pe echipe a juniorilor, Romania s-a situat din nou pe prima treapta a podiumului, in componenta Alexandru Sireteanu, Tudor Popa, Cosmin Hanceanu (toti trei de la CSM-CSS Unirea Iasi) si Rares Dumitrescu (Tractorul Brasov). La cadeti, Cosmin Hanceanu a cucerit medalia de aur a competitiei de sabie, urmat pe locul 2 de Virgil Marcea (CSS Slobozia), dar component si el al Centrului Olimpic de la Iasi. Tot in intrecerea cadetilor, dar pe echipe, Romania s-a clasat pe locul 1, in componenta Cosmin Hanceanu, Virgil Marcea si Paul Lungu (Progresul Bucuresti). In competitia de sabie a cadetelor, Romania s-a clasat pe locul 1, din echipa noastra facand parte si ieseanca Georgiana Turcu (CSM-CSS Unirea). Sportiva de la Iasi s-a clasat si pe locul 3 in intrecerea individuala de cadete. In clasamentelor final al Balcaniadei de scrima de la Craiova, Romania a terminat competitia pe locul 1, cu 413 puncte, urmata de Grecia (308 pct, echipa antrenata de romanii Dutia si Petrus), Turcia (196 pct), Bulgaria (128 pct) si Serbia-Muntenegru (121 pct). "A fost un concurs extrem de tare, dar sportivii ieseni s-au descurcat foarte bine si au cucerit numeroase medalii. Incepand cu 9 aprilie, in Italia vor debuta Campionatele Mondiale de scrima pentru juniori, acolo unde vor fi prezenti si sportivii nostri Alexandru Sireteanu si Tudor Popa", a declarat ieri antrenorul emerit Iulian Bituca. Dan TEODORESCU

Page time :0.1385 (s) | 24 queries | Mysql time :0.026762 (s)