Campionatele Mondiale de atletism pentru juniori

24 Iulie 2002
1143 Vizualizari | 0 Comentarii
Angela Morosanu se remarca in Jamaica

•Eleva de la LPS Iasi a ocupat locul 6 cu stafeta 4 - 400 m a Romaniei, in finala probei desfasurate la Kingston

La Kingston (Jamaica) s-au incheiat Campionatele Mondiale de atletism pentru juniori, la care Romania a castigat o medalie de aur prin Adina Anton, la saritura in lungime. In ultima zi a competitiei, echipa feminina de stafeta 4 - 400 m a Romaniei (Morosanu, Barcau, Ciuca, Ciurila) s-a clasat pe locul 6 in finala probei respective, cu timpul de 3:39.95 min. In clasamentul pe medalii, primul loc a fost ocupat de SUA, cu 9 de aur, 5 de argint si 7 de bronz, urmata de Kenya si Etiopia. Romania, cu o medalie de aur, a ocupat pozitia a 17-a, dar inaintea unor tari ca Australia, Franta, Brazilia, Belarus etc. Fiind in primul schimb al stafetei noastre, ieseanca Angela Morosanu este cea mai buna atleta a momentului de la Liceul cu Program Sportiv din Dealul Copoului, chiar daca ea este inca junioara II. Angela Morosanu a concurat in proba de stafeta, alaturi de colegele de generatii Simona Barcau (LPS Craiova), Gabriela Ciuca (LPS Craiova) si Ioana Ciurila (Rapid Bucuresti). Pe podiumul probei de stafeta a urcat SUA, cu timpul de 3:29.95 min, urmata de Marea Britanie - 3:30.46 min, si de Rusia - 3:31.12 min. Sa mai remarcam si faptul ca atleta Angela Morosanu primeste de cateva luni bursa olimpica din partea COR, alaturi de colega din Copou, Andreea Radu.