Campionatul National de fotbal pentru juniorii B

17 Noiembrie 2002
1234 Vizualizari | 0 Comentarii
Meci de infarct pe arena din Alexandru cel Bun

•Noua Generatie Iasi - Dinamo Bucuresti 4-3 (0-1) •Cu 13 minute inainte de finalul timpului regulamentar de joc, oaspetii conduceau cu 3-0 •Arbitrul Corneliu Frentescu a eliminat patru jucatori de pe teren, dintre care trei ai formatiei dinamoviste •Toate cartonasele rosii aratate au fost in spiritul regulamentului

In fata a circa 1.000 de spectatori si a unei galerii juvenile care si-a sustinut echipa favorita pe intreaga durata a disputei, pe stadionul Nena- Constructorul, din cartierul Alexandru cel Bun, Noua Generatie s-a confruntat ieri cu puternica Dinamo Bucuresti, cea care in prima runda invinsese campionii de la Steaua. In aceasta etapa secunda din cadrul turneului semifinal de fotbal pentru juniorii B, partida programata pe arena ieseana a fost una cum rar se poate vedea pe un teren de fotbal si ne-a amintit de celebrul meci de la seniorii Dinamo - Foresta, cand "cainii rosii" din Stefan cel Mare au condus cu 4-0 si apoi au pierdut partida cu 5-4. De data aceasta, oaspetii dinamovisti au condus cu 3-0 pana in minutul 77, iar la sfarsit au fost infranti cu 4-3, de o echipa ieseana dezlantuita in ultimele momente ale disputei. In prima repriza, oaspetii au deschis scorul in min. 6 prin Bogdan Tararache, care a inscris din 12 metri, cu un sut pe sub portarul Bogdan Costas, atacantul dinamovist fiind insa la limita ofsaidului (0-1). Ambele echipe rateaza apoi mai multe ocazii la portile adverse, gazdele prin Vasilache (8', 17' si 39'), Such (19'), Stiubei (20') si Palimaru (32'), iar oaspetii prin Chiacu (22'). In min. 29, dinamovistul Chiacu inscrie un nou gol in poarta lui Bogdan Costas (fiul fostului portar de la Poli Iasi si de la Farul Constanta, Paul Costas), anulat insa pe motiv de ofsaid, iar in min. 37 un aparator iesean comite hent in propriul careu, se lasa avantaj, dar aparatorii locali inlatura apoi pericolul.

Repriza secunda de neuitat

In min. 2 al reprizei secunde, deci 42 per total meci (la juniori se joaca doua reprize a 40 de minute fiecare), dinamovistul Budu rateaza o mare ocazie de a majora scorul, portarul iesean Bogdan Costas avand o interventie de zile mari in propriul careu. Doua minute mai tarziu (44'), la o noua faza in careul iesean, fundasul gazdelor, Filip, comite hent intentionat, este eliminat, iar Chiacu transforma cu precizie penalty-ul acordat (0-2). In euforia de dupa gol, dinamovistul Musat sare pe gardul de protectie al arenei si face un gest necuviincios catre public, fiind si el apoi eliminat de centralul husean Frentescu. Dupa ce Alex Ungureanu suteaza puternic din 15 metri, dar portarul dinamovist Gospodin retine cu siguranta balonul (53'), oaspetii se desprind la 3-0 prin autogolul aceluiasi Alex Ungureanu, in min. 55. Scapat singur spre careul iesean, Chiacu suteaza din 12 metri, Costaj jr. respinge balonul, care se loveste de Alex Ungureanu si intra in poarta gazdelor. Iesenii se avanta apoi in atac, dar sutul din 22 metri al lui Dogaru trece pe langa poarta dinamovista, in min. 60. In min. 65, Stefan Radu primeste cel de-al doilea cartonas galben pentru un fault dur si este apoi eliminat, lasand pe Dinamo doar in opt jucatori de camp. Trei minute mai tarziu (68'), Stiubei suteaza din 14 metri la paianjen si reduce din handicap (1-3). Imediat dupa gol, dinamovistul Motoc suteaza balonul (de ciuda, probabil) in inaltul cerului si primeste cel de-al doilea cartonas galben si implicit pe cel rosu, fiind si el eliminat.

Iuresul de final al gazdelor

In ultimele minute ale partidei, iesenii au doi jucatori in plus pe teren, Noua Generatie evoluand in 9 jucatori de camp, iar Dinamo doar in 7. Chiar si in aceste conditii, gazdele rateaza ocazii monumentale, sutul lui Such, din min. 70, fiind respins incredibil de Gospodin in corner. In min. 73, dupa o talpa pusa in careul oaspetilor, iesenii beneficiaza de pe penalty, transformat cu multe emotii de Vasilache, Gospodin ducandu-se pe minge (2-3). Incurajata de publicul spectator, Noua Generatie reuseste egalarea in min. 79, cand Palimaru suteaza pe sub portarul advers, in gol, din 8 metri (3-3). In al treilea minut al prelungirilor (90+3), din cele patru jucate, Micu executa o lovitura libera din lateral stanga, mingea ajunge la Sebastian Such, acesta reusind golul victoriei printr-un sut extraordinar, pe jos, din 17 metri: 4-3 pentru Noua Generatie, gazdele facand astfel un pas hotarator pentru promovarea in finala competitiei, de la Mogosoaia. Sub arbitrajul brigazii Corneliu Frentescu (Husi) - Ovidiu Artene (Vaslui) si Dan Hulubei (Vaslui), delegatul federal fiind bucuresteanul Dan Ionescu, au evoluat urmatoarele efective:
- Noua Generatie: B. Costas - Filip, Such, C. Vintila, Chirasca, Micu - Alex Ungureanu (Buzincu 56'), Vasilache, Tincu (Dogaru 47') - Stiubei, Palimaru. Antrenor: Nucu Antohi.
- Dinamo Bucuresti: Gospodin - Mirea, Voicu, Scarlatache, Radu - Rosu, Motoc, Musat - Chiacu, Tararache, Budu. Antrenor: Constantin Fratila.
Dupa meci, oaspetii au acuzat cu vehementa arbitrajul, ei declarand ca, dupa cartonasele galbele si rosii primite in primele doua partide ale turneului iesean, nici nu ar mai avea 11 jucatori valizi pentru ultima runda. De la gazde, presedintele Consiliului de Administratie, Constantin Comanescu, ne-a declarat: "Am avut o sansa extraordinar de mare, iar Dinamo a pierdut pe cateva greseli individuale. Totusi, am crezut pana in ultimul minut de joc ca vom invinge. Cel mai greu meci pentru noi este urmatorul, cu Steaua, in care se va decide echipa calificata in finala campionatului".
Tot ieri, dar pe Stadionul Tineretului din Dealul Abatorului, Steaua Bucuresti (campioana en-titre) a invins cu 6-1 (2-1) pe FC Brasov, golurile partidei fiind reusite de Avram (min. 6, 35, 67), Romanescu (min. 58, 65) si Litiu (min. 72), respectiv Marianciuc (4'). Duminica, in ultima etapa a turneului, se vor disputa partidele: Noua Generatie - Steaua Bucuresti (ora 10.00, pe stadionul Nena-Constructorul) si Dinamo Bucuresti - FC Brasov (ora 12.00, pe Stadionul Tineretului). Pentru a fi siguri de calificarea in finala campionatului, iesenii nu au voie sa piarda in fata juniorilor din Ghencea.