Campionatul National de volei pentru junioarele I si II

20 Noiembrie 2001
1128 Vizualizari | 0 Comentarii
CSS Unirea Iasi castiga "dubla" cu CSS Botosani

In Sala Penicilina din Iasi, gazdele de la CSS Unirea s-au confruntat intr-o "dubla", aferenta Campionatului National de volei pentru junioare, cu CSS Botosani, oaspetele venind in "dulcele targ" cu dorinta unor evolutii superioare. In partida junioarelor I, iesencele au castigat cu categoricul scor de 3-0 (25-17, 25-14, 25-6), tot meciul durand doar 44 de minute. Echipa de la CSS Unirea, sub comanda cuplului Gabriela Copcea - Lucia Chirila, a prezentat urmatorul sextet de baza: Ancuta Visan (cea care a evoluat sambata si pentru Penicilina), Daniela Dulcianu, Ioana Cotiuga, Daniela Pantelimon, Maria Belcescu si Romina Onofras. Cu sapte victorii din tot atatea dispute, CSS Unirea se afla pe primul loc in Seria Moldovei, cu mari sanse de promovare la turneul semifinal.
In urmatoarea confruntare, junioarele II de la CSS Unirea Iasi au castigat cu 3-1 (20-25, 25-15, 25-14, 25-8) in fata colegelor de generatie de la CSS Botosani, oaspetele fiind neinvinse pana la partida de duminica. Intr-o confruntare pe durata a 68 de minute, gazdele iesene au aliniat urmatoarea formula de echipa: Daniela Pantelimon, Oana Iordache, Ilona Iordache, Irina Ciocan, Romina Onofras, Alina Dulcianu (a mai evoluat, chiar foarte bine pe durata ultimelor trei seturi, Florentina Stefanescu). In urma acestei victorii, cu sase succese la activ pana acum, CSS Unirea egaleaza in fruntea ierarhiei pe CSS Botosani, ambele formatii fiind favorite la promovarea la turneul semifinal. In cea de-a treia etape a returului, in deplasare, cele doua echipe de junioare I si II de la CSS Unirea, pregatite de profesoarele Gabriela Copcea si Lucia Chirila, vor evolua duminica la Bacau, contra formatiilor de la Clubul Sportiv Scolar din localitate.