Cat chin! CSMS a batut greu la Suceava: 1-0 cu Rapid CFR

Publicat: 26 oct. 2013
1

Marius Lacatus a obtinut prima victorie pebanca tehnica a echipei CSMS Iasi. In etapa 10 a Seriei I, din liga secunda la fotbal, CSMS a invins astazi, in deplasare pe Rapid CFR Suceava, cu scorul de 1-0 si ramane cu sanse mari in cursa pentru promovarea in Liga I. Singurul gol al jocului de la Suceava, la care au asistat peste 3000 de oameni, a fost marcat de Marius Onofras, in minutul 75. Atacantul iesean fusese introdus pe teren cu cinci minute mai devreme in locul fundasului Miron. Onofras a primit  minge pe culoar, s-a debarasat de fundasul din marcaj si a inscris cu un sut plasat, din interiorul careului. Iesenii au mai avut si dua bare, prin Voicu si Cretu, dar si alte cateva ocazii de a marca prin Tiganasu, Herghelegiu sau Tomi Petrescu. In alte meciuri din aceast’ etap’ cu num’rul 10 a Seriei I din liga secund’, ACS Berceni a invins CF Br’ila cu 4-1, iar FC Clinceni a b’tut la Dun’rea Galati, cu scorul de 3-2, dup’ un meci spectaculos, in care ilfovenii au intors rezultatul, cu un om mai putin pe teren. Rapidul a stat in aceasta etapa.

In aceste conditii, clasamentul din Seria I a Ligii a II-a, in partea superioar’, arat’ astfel: 1. FC Clinceni – 20p (9jocuri), 2. ACS Berceni – 18p (8jocuri), 3. Rapid – 18 p (9j), 4. CSMS Iasi – 16p (8 jocuri), 5. CSM Unirea Slobozia – 16p (10 jocuri), 6. Gloria Buz’u – 11p (8 jocuri).

Etapa viitoare, samb’t’, 2 noiembrie, CSMS Iasi joaca acasa cu Dun’rea Galati.

Rapid CFR Suceava: Pascal – D. Cristescu, R. Sava (Golofca ’76), Fl. Pl’mad’, Semeghin – Cerling’, Velescu, Sumanariu, Vl. St’nescu – M. Negru (’46 C’linari), Ionesi. Antrenor: Bogdan Tudoreanu

CSMS Iasi:  B. Miron – Al. Cretu, Mihalache, Voicu, Avr’mia – Olah, Țig’nasu, L. Dobre (Cl. Ionescu ’76), Herghelegiu – T. Petrescu (’65 B’descu), R. Miron (’70 Onofras). Antrenor: Marius L’c’tus