Catalin Taras castiga "Cupa Iasului" la sah

4 Decembrie 2001
882 Vizualizari | 0 Comentarii
•Alina Motoc a concurat in intrecerea baietilor si a ocupat locul 3, la doar o jumatate de punct de invingator •In concursul incepatorilor, la doar 7 ani, Alex Fenechiu a cucerit toate punctele puse in joc

Timp de trei zile, in cladirea catedrei de stiinta materialelor, din cadrul Facultatii de stiinta si ingineria materialor, aferenta Universitatii "Gheorghe Asachi", clubul Iasitel si DTSJ au organizat finala editiei a 23-a a "Cupei Iasului" la sah. Dupa cum ne-a declarat antrenorul iesean de sah Vasile Manole (Iasitel), competitia a avut doua sectiuni: finala propriu-zisa din "Cupa Iasului" si un concurs pentru copii si incepatori.
Dupa noua runde, "Cupa Iasului" a fost cucerita de Catalin Taras (Iasitel, 17 ani), cu 7 puncte. Pe podiumul concursului s-au mai clasat antrenorul de sah al clubului Politehnica, Vladimir Danilov (locul 2), tot cu 7 puncte si eleva de numai 16 ani de la LPS, binecunoscuta Alina Motoc (locul 3, de la clubul Iasitel), cu 6, 5 puncte, cea care are rezultate remarcabile si in intrecerile masculine. Pe treapta a 4-a s-a clasat Iulian Taras (18 ani, de la Iasitel, fratele castigatorului), cu 6, 5 puncte si pe locul 5 a ajuns Lucian Filip (20 de ani, de la Iasitel), cu 6 puncte. La competitia maestrilor au luat parte 40 de sportivi.
In concursul incepatorilor s-au intrecut 60 de copii, cel mai mare avand doar 7 ani. Dupa 7 runde, cu "7 din 7" si la doar 7 ani, Alex Fenechiu (fiul omului de afaceri Relu Fenechiu) a castigat concursul, urmat pe podium de Matei Rusu, cu 6 puncte si Robert Nastase, tot cu 6 puncte. La finalul celor doua competitii de sah, antrenorul iesean Vasile Manole ne-a mai declarat: "Participarea a fost numeroasa, iar atragerea copiilor de 7 ani si mai mici in concursuri e un semnal foarte bun pentru sahul iesean. Cel putin 25-30 dintre ei joaca bine sah. In intrecerea finala din <Cupa Iasului>, participarea a fost si ea numeroasa, iar competitia a insemnat si o buna etapa de pregatire pentru sahistii din orasul nostru". De mentionat ca alti doi sportivi ai clubului Politehnica Iasi, Catalin Navrotescu (care este si antrenor de sah) si Camelia Ciobanu (la doar 16 ani), participa in aceste zile la finalele Campionatului National de sah pentru seniori si senioare, de la Targoviste.