Cate-un punct degeaba

29 Noiembrie 2010
829 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua - CFR Cluj 2-2 (1-1), in ultima partida a turului de campionat al Ligii I • Egalul dintre cele doua echipe nu ajutat-o pe nici una, cea mai avantajata fiind in continuare Otelul Galati, liderul campionatului • Nici Dinamo, Timisoara sau Rapid nu s-au simtit in largul lor in aceasta ultima etapa, toate indepartandu-se usor-usor de lider in urma rezultatelor inregistrate

Steaua - CFR Cluj 2-2 (la pauza 1-1), in ultimul joc al etapei cu numarul 17 a Ligii I la fotbal. Pentru Steaua a punctat Stancu (min. 27 si 51), respectiv Culio (min. 10) si Peralta (min. 82). Egalul de aseara nu ajuta pe nici una din cele doua echipe, pentru ca atat Steaua, cat si CFR Cluj se vad nevoite sa priveasca de la distanta si mai mare spre varful clasamentului, acolo unde lider este Otelul Galati. Prima repriza s-a dovedit a fi una in care clujenii au presat mai mult poarta lui Tatarusanu. Dorinta campioanei de a nu pierde contactul cu podiumul s-a vazut inca din primele minute ale partidei, cand oaspetii au reusit sa si deschida scorul. Culio reuseste sa-l invinga pe Tatarusanu cu un sut din interiorul careului, iar clujenii au preluat conducerea inca din minutul 10 al jocului. Treziti parca dintr-un soc, stelistii lui Lacatus au presat mai mult poarta adversarilor, la una din aceste faze, grecul Pantelis Kapetanos fiind agatat in careu de goal-keeper-ul Nuno Claro, astfel ca centralul a dictat lovitura de la 11 m. Bogdan Stancu si-a luat in serios rolul de golgeter si a punctat fara emotii, aducand egalarea pe tabela de marcaj in minutul 27 al jocului. In repriza secunda, Stancu a adus Steaua in avantaj in minutul 51, insa Sixto Peralta a egalat in minutul 82, scor cu care se incheie si partida. In urma rezultatului, Steaua acumuleaza 26 puncte si se afla pe locul sase, in timp ce CFR Cluj aduna 24 puncte si se afla pe locul opt.

Banatenii, neinvinsi

Un alt meci interesant al acestei etape a fost si jocul dintre Dinamo Bucuresti si FC Timisoara, in fapt o partida dintre doua echipe cu pretentii. Ambele echipe erau obligate sa scoata ceva mai mult de la joc daca voiau sa tina trena liderului Otelul Galati. Insa la finalul jocului nici una din cele doua formatii nu a fost capabila sa obtina victoria. Dupa 90 minute, tabela de marcaj de pe arena din Stefan cel Mare arata un sec 0-0, ceea ce a facut ca atat Dinamo, cat si Poli Timisoara sa plece cu cate un punct si sa astepte returul campionatului pentru a spera la ceva mai mult. Jocul a fost unul echilibrat, cu ocazii la ambele parti. Primul sfert de ora a dat serioase batai de cap portarilor celor doua formatii, insa Dolha si Pantilimon au reusit de fiecare data sa iasa basma curata. Ulterior, jocul s-a mai domolit, cele doua formatii preferand sa joace pe contre. Singura particularitate a jocului a fost cea legata de cartonasele galbene. Centralul Robert Dumitru a acordat patru cartonase galbene, trei pentru dinamovisti si unul pentru banateni. Staff-ul lui Dinamo s-a aratat foarte dezamagit de rezultatul jocului. "Am facut un joc slab. Am dominat repriza a doua, dar o presiune fara ocazii. A fost putin ca sa putem bate o echipa cu moral bun. Rezultatul e echitabil. Am avut doua contraatacuri în repriza a doua si în rest nimic. Iar am ratat ocazia sa ne mai apropiem de echipele fruntase. Iar nu o sa fie liniste, iar vor fi discutii", a spus Ioan Andone, tehnicianul dinamovistilor.
In urma acestui rezultat, Dinamo incheie turul pe locul 5, cu 28 puncte, in timp ce Timisoara se afla pe locul 2, cu 33 puncte. Timisoara este si singura echipa din Liga I care incheie turul de campionat fara sa fi pierdut vreun meci.

Rapidul a deraiat

Un alt joc interesant al ultimei runde din turul campionatului a fost si cel dintre FC Brasov si Rapid Bucuresti. Rezultatul final a fost in favoarea echipei gazda, FC Brasov invingand cu 2-0 (la pauza 2-0), prin golurile lui Rusu si Chipciu. Daca brasovenii au izbutit sa ia o nesperata gura de oxigen dupa aceasta victorie, giulestenii au fost in pragul unei crize de nervi. Rapid a ratat sansa sa se apropie de podium, insa a pierdut si doi oameni extrem de importanti, Lazar si Cassio fiind eliminati in jocul de sambata si nu vor avea drept de joc pentru etapele viitoare. In urma acestui rezultat, Rapid a ramas pe locul 4 cu 29 puncte, in timp ce FC Brasov urca pana pe locul 12, cu 19 puncte acumulate in 17 etape.