Actualitate

Ce ne-ai facut Grahovac? CSMS a fost la 10 secunde de o victorie istorica in Europa League – GALERIE FOTO

Publicat: 15 iul. 2016
@ CSMS a remizat, scor 2-2, cu Hajduk Split, in prima mansa din turul 2 preliminar al Europa League @

Incurajati frenetic de peste 8.000 de ieseni, jucatorii lui Nicolo Napoli au marcat 2 goluri pana la pauza, prin Cristea si Piccioni, dar au fost egalati in ultimele secunde de prelungiri, dupa o gafa incredibila a portarului Branko Grahovac.

Doar 10 secunde! Atat i-a despartit pe fotbalistii de la CSMS Iasi de o victorie istorica la prima partida in cupele europene. CSMS a remizat, scor 2-2, cu Hajduk Split, in prima mansa din turul 2 preliminar al Europa League.
Incurajati frenetic de peste 8.000 de ieseni, jucatorii lui NIcolo Napoli au marcat 2 goluri pana la pauza, prin Cristea si Piccioni, dar au fost egalati in ultimele secunde de prelungiri, dupa o gafa incredibila a portarului Branko Grahovac, cel care aparase foarte bine pana atunci.

Cand nimeni nu le dadea nicio sansa sa reziste la debutul in Europa League, fotbalistii lui Nicolo Napoli au inceput cu mult tupeu partida din Copou cu Hajduk Split. Cei peste 8000 de oameni prezenti la partida au creat o atmosfera de senzatie, demna de o echipa participanta in cupele europene. In minutul 7, CSMS a avut prima mare ocazie de gol a jocului. Un atac bine elaborat al iesenilor s-a terminat cu un sut slab tras alaturi de Vasile Gheorghe.

Dupa opt minute, Fram Tudor a sutat si el mult peste poarta lui Grahovac, dar gazdele nu au cedat initiativa si au aratat ca merita sa joace in acest tur preliminar din Europa League. In minutul 19, Piccioni primeste o diagonala superba de la Bole, recentreaza perfect in fata careului, iar Andrei Cristea a marcat cu o reluare acrobatica din 7 metri. Nu si-au revenit bine din pumni croatii, ca trupa lui Nicolo Napoli a dus scorul la un incredibil 2-0.

La patru minute de la reusita lui Cristea, Piccioni primeste o pasa pe culoar, pleaca de la limita off-side-ului si ramas singur cu portarul a inscris cu un sut plasat. La 2-0 se prefigura deja una dintre cele mai mari suprize din acest debut de sezon in cupele europene. Certati vehement de antrenorul Pustnik, croatii au revenit treptat in joc, iar in minutul 28, Vlasici a sutat frumos din afara careului, dar mingea a trecut alaturi. Acelasi Andrei Cristea putea face 3-0 in minutul 36, dar atacantul iesenilor a trimis incredibil cu capul alaturi, din 4 metri, o centrare minunata a lui Lukacs Bole. La pauza, CSMS a intrat la vestiare cu 2 goluri avantaj pe tabela de marcaj, iar iesenii incepeau deja sa viseze la o performanta uluitoare.

Visatori dupa pauza

Nu doar spectatorii ci si fundasii lui Nicolo Napoli au fost visatori dupa pauza si croatii au redus din diferenta, imediat dupa revenirea de la cabine. Ohandza, abia intrat pe teren, a primit o pasa perfecta la marginea careului si l-a invins pe Grahovac, cu un sut plasat la coltul lung. Doua minute mai tarziu, Bole a trimis direct in bratele portarului o lovitura libera. Gazdele au resimtit socul primirii golului, si croatii au pus stapanire pe mijlocul terenului.

Totusi, in minutul 64, CSMS putea inscrie din nou pe contraatac, dar centrarea lui Ciucur nu a fost ajunsa de Piccioni, desi italianul era singur in careu, cu toata poarta in fata. Simtind ca nu poate obtine mai mult, antrenorul Nicolo Napoli a intarit defensiva, renuntand la un mijlocas ofensiv, Alex Ciucur si introducand in teren un fundas central, pe Madalin Ciuca. La faza imediat urmatoare, Bole a batut perfect un corner, iar Frasinescu a trimis cu capul din 6 metri in bratele portarului croat.

Ce gafa incredibila!

In minutul 78, Said a marcat pentru 2-2, dar arbitrul ucrainean a anulat golul pentru un fault in atac. In acelasi minut, Hajduk a avut o lovitura libera periculoasa de la 22 de metri, dar Kozulj a tras alaturi. Cu un minut inainte de finalul timpului regulamentar, Grahovac a avut o noua interventie buna la o faza prelungita de atac a croatilor.

Toata munca iesenilor s-a naruit insa in al patrulea minut de prelungiri. Ciuca a gresit o pasa simpla, din stanga spre centru, mingea a ajuns la Said, care a sutat slab de la 28 de metri, dar Grahovac a ratat incredibil interventia si a scapat mingea in poarta. CSMS Iasi – Hajduk Split s-a terminat 2-2 si soarta calificarii in turul 3 preliminar al Europa League se va decide joia viitoare (ora 21.30), in Croatia.

La meci au asistat si cateva zeci de fani croati, care s-au comportat insa admirabil si nu au creat niciun fel de incidente.

Antrenorul Nicolo Napoli a fost sustinut din tribune si de sotia lui, prezenta in premiera la un meci al italianului, de cand se afla pe banca tehnica a CSMS Iasi.Primarul Mihai Chirica a urmarit partida de la tribuna oficiala, alaturi de presedintele Florin Prunea.
CSMS Iasi: Grahovac – Voicu, Mihalache, Frasinescu, Tiganasu (’78 Martin) – Bole, Mitic, V. Gheorghe, Ciucur (’70 Ciuca) – Cristea, Piccioni (’83 Roman). Antrenor: Nicolo Napoli.
Hajduk: Stipica – Juranovic, Nizic, Cosic, Milic – Jefferson – Kozulj, Basic (’59 -Mujan), Vlasic, Tudor (’68 – Said) – Mastelic (’46 – Ohandza). Antrenor: Marijan Pusnik. Arbitru: Iuri Mojarovski (Ucraina).

Reactii la finalul partidei
Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: „Am facut doua cadouri echipei adverse. Prima repriza a fost buna. Am jucat ce trebuia, am atacat, am facut pressing, am si marcat de doua ori si o mai puteam face o data. Dupa pauza, am facut pasul inapoi, am primit si primul gol repede, dupa care am facut o greseala de copil si am ratat victoria. Asta este viata! Noi am incercat dupa pauza sa ne aparam cat mai exact, nu am reusit, am luat doua goluri, dar de acum nu ne mai ramane decat sa luptam pentru calificare la Split. A venit si sotia mea la Iasi si eu cred ca mi-a adus noroc”.

Andrei Cristea, atacant CSMS Iasi: „Mi-e greu sa-mi exprim sentimentele in aceste momente. Au fost clipe frumoase pentru noi, pentru suporterii acestia incredibili si am vrut sa contribuim si noi cu putin la coeficientul de tara. Am inceput extraordinar, cu multa ambitie, dar apoi lipsa de experienta cred ca ne-a costat. Acum sansele noastre au scazut mult, dar noi suntem o echipa de deplasare si mergem sa ne jucam sansa pana la capat. Si dupa pauza ne-am dorit sa atacam si sa mai marcam o data, dar din pacate am primit repede acel gol si apoi nu am mai avut luciditate”.

Milan Mitic, mijlocas CSMS Iasi: „Ne-am retras prea mult. Poate ne-am si relaxat la 2-0. Am ratat la 2-0 o ocazie mare, apoi si la 2-1 puteam sa mai marcam o data. Din pacate, cand joci cu o echipa ca Hajduk, daca gresesti platesti. Acum au gresit Ciuca si Grahovac, suntem alaturi de ei, se putea intampla oricui. Noi jucam mai bine in deplasare, dar daca am fi castigat cu 2-1, am fi avut clar mai mari sanse de a ne califica mai departe. Cred ca am reprezentat cu onoare fotbalul romanesc in seara aceasta”.