Cehii au mutat Stalingradul la Lisabona

24 Iunie 2004
926 Vizualizari | 0 Comentarii
•Cehia - Germania 2-1 (1-1), intr-o reeditare a finalei de la Euro '96 •Aseara, cehii si-au luat revansa in fata nemtilor, trimitand acasa Panzerul german •Cehia este singura formatie care s-a calificat in sferturi cu punctaj maxim dupa faza grupelor

Caseta tehnica a jocului:

Cehia - Germania 2-1 (1-1)
Marcatori: Heinz ('30), Baros ('76)/Ballack ('21).
Formatii: Cehia: Blazek, Jiranek, Bolf, Rozehnal, Mares, Galasek, Plasil ('70 Poborsky), Tyce, Vachousek, Lokvenc ('59 Baros), Heinz. Antrenor: Karel Bruckner.
Germania: Kahn, Friedrich, Wцrns, Nowotny, Lahm, Schneider, Hamann ('79 Klose), Ballack, Schweinsteiger ('86 Jeremies), Frings ('46 Podolski), Kuranyi Antrenor: Rudi Voller.
Cartonase galbene: Nowotny, Lahm, Worns/Tyce
Stadion: Jose Alvalade - Lisabona
Spectatori: 51.000
Arbitri: Terje Hauge, Ole Hermann Borgan, Steinar Holvik (toti Germania)
Jucatorul meciului: Ballack

Aseara, la Lisabona, fotbalul a incetat sa mai fie un joc intre doua echipe de unsprezece oameni in care intotdeauna castiga nemtii, asa cum declara Gary Lineker, in urma cu cateva decenii. Cehia si-a luat revansa in fata nationalei lui Voller pentru infrangerea din finala Europenelor din '96. Desi asupra meciului planau supozitiile unei strategii care sa favorizeze eliminarea Olandei, cehii si-au respectat blazonul, jucand cu incrancenarea unei echipe care inca mai lupta pentru calificare. De cealalta parte, Germania, care trece printr-o acuta lipsa de forma, isi merita cu prisosinta soarta, intrucat o echipa depasita de garnitura a doua a Cehiei nu putea emite pretentii de calificare in sferturi. Prima repriza a meciului de pe Jose Alvalade a fost una cenusie, colorata doar de executiile superbe din care au fost marcate cele doua goluri. In minutul 21, Ballack a trimis un trasor de la marginea careului, care s-a infipt in vinclul portii lui Blazek. Dupa doar noua minute, Heinz l-a imitat, executand impecabil o lovitura libera din lateral dreapta, prin care a restabilit egalitatea. Debutul reprizei secunde prefigura o jumatate de meci mult mai animata, cu nemtii asediind poarta cehilor. Sub presiunea Panzerului, acestia au facut pasul in spate, insa nemtii au suferit la finalizare, nereusind sa concretizeze nici una din numeroasele ocazii de a inscrie. In minutul 67, Ballack a sutat puternic in bara, pentru ca tot el sa iroseasca peste cateva minute cea mai mare ocazie a meciului, lovitura sa de cap fiind respinsa de pe linia portii de Hubschman. Axioma fotbalistica care spune ca ocaziile se razbuna avea sa fie verificata inca o data si, cu un sfert de ora pana la incheierea partidei, Cehia dadea lovitura de gratie unei nationale germane dezorientate. Baros a finalizat un contraatac scoala al cehilor, tabela ramanand inghetata pana la final, in pofida eforturilor disperate ale nemtilor. Lipsita de sase titulari, furia ceha a semanat ieri mai degraba cu o iritare razbunatoare, care a trimis acasa o Germanie ce a uitat sa coabiteze cu lipsa de forma.