Cehii au pus trei pizza pe masa danezilor

28 Iunie 2004
1199 Vizualizari | 0 Comentarii
•Cehia - Danemarca 3-0 (0-0), in ultimul sfert de finala, desfasurat aseara la Euro 2004 •In semifinale, cehii vor intalni selectionata Greciei, revelatia de pana acum a turneului final •Milan Baros, cel mai bun jucator al partidei, a ajuns la cota cinci in topul golgheterilor de la Euro •Cehia a castigat toate cele patru jocuri disputate pana acum in aceasta editie a Europenelor

Caseta tehnica a jocului:

Cehia - Danemarca 3-0 (0-0)
Marcator: Koller ('48), Baros ('63, '65)
Formatii: Cehia: Cech - Jiranek ('39 Grygera), Ujfalusi, Bolf ('65 Rozenhal), Jankulovski - Poborski, Galasek, Rosicki, Nedved - Koller, Baros ('70 Heinz). Antrenor: Karel Bruckner.
Danemarca: Sorensen - Helveg, Laursen, Henriksen, Bogelund - Poulsen, Claus Jensen ('71 Madsen), Gravesen - Gronkjaer, Tomasson, Jorgensen ('86 Lovengrands). Antrenor: Morten Olsen
Cartonase galbene: Ujfalusi, Jankulovski, Nedved / Bogelund, Poulsen, Helveg
Stadion: Do Dragao
Spectatori: 40.000
Arbitri: Valentin Ivanov, Vladimir Eniutin(ambii Rusia), Yury Dupanau (Belarus)
Jucatorul meciului: Milan Baros

Patru meciuri si patru victorii la Euro 2004. Acesta este bilantul de exceptie realizat de echipa Cehiei la aceasta editie a turneului final din Portugalia. Dupa trei victorii in prima parte a competitiei, jucatorii cehi au facut instructie aseara cu nationala Danemarcei, reusind cea mai clara victorie din sferturi, scor 3-0, si depunandu-si totodata candidatura la castigarea trofeului. Prima parte a jocului de pe Do Dragao, din Porto, a fost una saraca in faze de poarta, pe alocuri chiar plictisitoare. Cea dintai ocazie a meciului a apartinut cehilor, Nedved sutand bine din pozitie favorabila, dar portarul Sorensen nu a putut fi pacalit asa de usor. Startul jocului este abordat prudent de ambele echipe, cu o usoara dominare ceha. Totusi, in minutul 17, danezii au o ocazie mare de a deschide scorul, in urma unei confuzii in careul lui Cech. Poulsen ar fi putut profita de degringolada esticilor, dar jucatorul lui Olsen a sutat slab, de la doisprezece metri. Dupa o prima parte a actului intai dominat de cehi, Danemarca a revenit in joc, dar fara a pune in real pericol poarta cehilor. De altfel, cele doua formatii au prezentat un joc plictisitor, tacticizat, principala grija a celor doi tehnicieni fiind mai degraba sa nu primeasca gol decat sa inscrie in poarta adversa. Ultima ocazie a uneia dintre cele mai slabe reprize de la Euro 2004 apartine elevilor lui Karel Brukner, in minutul 45 Poborski lansand de pe linia de fund un sut-centrare, care cazut insa pe transversala lui Sorensen, nu inainte de a parasi in aer suprafata de joc.

Furia ceha

Dupa odihna insa, Cehia a readus aminte tuturor ca a defilat in grupa D a turneului final, una considerata a "mortii" si unde a obtinut maxim de puncte dupa trei jocuri. In nici douazeci de minute, cehii i-au executat scurt pe elevii lui Olsen, inscriind nu mai putin de trei goluri in poarta nefericitului Sorensen. Primul gol al partidei a purtat semnatura "uriasului" Koller, care a inscris cu capul din patru metri, la capatul unei centrari din corner a lui Poborsky, si dupa ce Laursen a sarit cu un cap sub jucatorul ceh. Dupa reusita atacantului de la Borussia Dortmund, a venit randul lui Milan Baros sa-si faca norma, varful lui Liverpool inscriind in minutele 63 si 65, golurile care au umilit o nationala a Danemarcei patrunsa fraudulos in sferturile de finala ale competitiei portugheze. Pentru inceput, acelasi Poborsky il gaseste cu o pasa de geniu cu Baros, care l-a executat cu o scarita pe portarul danez. Doar doua minute mai tarziu, cel mai in voga jucator de la acest turneu final a transat disputa, cu un sut din marginea careului de saisprezece metri, sub transversala lui Sorensen. Cu un avans de trei goluri, cehii domina jocul mai mult pe plan psihic, eforturile danezilor neregasindu-se pe tabela de marcaj a stadionului din Porto. Cu opt minute inainte de finalul jocului, raportul posesiei balonului era net favorabil nordicilor, cu 61%, fata de cele 39% ale cehilor. In realitatea insa, periculoasa in fata portii adverse a fost o singura echipa, si aceea a fost Cehia veteranului Bruckner. De altfel, cehii au predat o lectie de fotbal, dovedind ca pot castiga un meci chiar daca il abordeaza defensiv. Pentru estici a fost suficient un sfert de ora sa trimita acasa o nationala daneza in deriva. De partea cealalta, danezii au trimis primul sut pe spatiul portii lui Cech abia dupa minutul 70, mult prea tarziu pentru a mai reusi sa-si salveze onoarea. In aceste conditii, Danemarca a parasit competitia pe usa din dos a turneului, platind astfel pentru parodia din meciul cu Suedia. De altfel, in doar 24 de ore, cele doua formatii "prietene" au spus adio acestui turneu final, Zeul fotbal facand inca o data dreptate.

Page time :0.1232 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019582 (s)