Cei doi jucatori care au batut un arbitru, exclusi din fotbal

29 Octombrie 2009
1574 Vizualizari | 0 Comentarii
Cei doi jucatori din Liga a V-a bistriteana care l-au batut pe arbitrul partidei Cetatea Ciceu-Giurgesti - AS Pro Somes Feldru au fost exclusi din activitatea fotbalistica si amendati cu cate 8 mii de lei. Jucatorii echipei gazda Constantin Alexandru Costea si Liviu Clapa au fost exclusi din activitatea fotbalistica si amendati, fiecare, cu cate 8 mii de lei, in timp ce un alt fotbalist implicat in scandal, Ioan Magda, tot de la Cetatea Ciceu-Giurgesti, a primit noua etape de suspendare si o penalizare de 450 de lei. Decizia a fost luata de Comisia de Disciplina a Asociatiei Judetene de Fotbal, care s-a intrunit in sedinta extraordinara pentru a discuta cazul echipelor Cetatea Ciceu-Giurgesti si AS ProSomes Feldru, dupa ce in meciul direct arbitrul de centru a fost batut de mai multi jucatori ai echipei gazda, iar un asistent a fost lovit. Membrii Comisiei de Disciplina au decis ca echipa Cetatea Ciceu-Giurgesti sa piarda meciul cu scorul de 3-0, terenul acesteia a fost suspendat patru etape, iar asociatia de fotbal din Ciceu Giurgesti s-a ales cu o penalizare in valoare de 10 mii de lei. Totodata, membrii comisiei au mai decis ca Cetatea Ciceu-Giurgesti sa suporte si costul zilelor de spitalizare a arbitrului lovit de jucatori. Acesta are fractura de mandibula si necesita interventie chirurgicala. Totodata, toti arbitrii care vor fi delegati duminica, la partidele din Liga a V-a vor fluiera debutul meciurilor cu 10 minute intarziere, in semn de protest fata de agresiunile la care au fost supusi colegii lor. Meciul din Liga a V-a, disputat, duminica, intre formatiile AS Cetate Ciceu Giurgesti si AS Pro Somes Feldru, a fost intrerupt in repriza a doua dupa ce arbitrul de centru a fost lovit de doi dintre jucatorii echipei gazda, nemultumiti de deciziile acestuia. In minutul 55, la scorul de 1-1, centralul Calin Sangeorzan (22 de ani) a acordat un penalti in favoarea oaspetilor, AS Pro Somes Feldru. Decizia i-a enervat pe jucatorii echipei gazda Ioan Magdea si Liviu Costea, care au protestat si au primit cartonase rosii, fiind eliminati.

Page time :0.1298 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018597 (s)