CFR Cluj a invins fara emotii pe FC Copenhaga

18 Septembrie 2009
625 Vizualizari | 0 Comentarii
CFR Cluj nu a avut emotii in jocul cu echipa campioana a Danemarcei, invingand-o pe FC Copenhaga cu scorul de 2-0. Culio si Traore au marcat golurile victoriei ceferiste in repriza secunda si antrenorul Toni Conceicao si-a salvat postul, cel putin deocamdata. Obisnuiti cu meciurile din Liga Campionilor, suporterii CFR-ului nu s-au inghesuit sa vada la lucru campioana Danemarcei, venita in Gruia pentru primul joc din Grupa K a Ligii Europa. Inceputul meciului a fost unul lipsit de ritm, prima ocazie cu adevarat notabila venind abia in minutul 10. Dubarbier si Kone l-au pus in dificultate pe portarul advers Wiland dupa un contraatac purtat pe stanga. O alta ocazie la poarta celor din Copenhaga a venit abia in minutul 29, cand acelasi activ Deac si-a incercat sutul de la distanta, mingea trecand putin pe langa poarta. Culio l-a imitat pe coechipierul sau cinci minute mai tarziu, sutand din afara careului, insa balonul s-a dus peste transversala. Prima ocazie a oaspetilor s-a consumat in minutul 41, cand brazilianul Santin a trimis pe langa poarta din interiorul careului, fiind scapat din marcaj de Tony. Repriza secunda a adus si mult asteptatul gol in poarta lui Wiland, reusita fiind una suta la suta argentiniana. Perlata a pasat in centrul careului dintr-o lovitura libera si Culio a reluat imparabil sub bara portii daneze. Clujenii si-au majorat avantajul in minutul 75, cand Traore a luat o faza pe cont propriu si a finalizat cu un sut de senzatie deviat de Winland in bara si apoi in poarta. Cu spectrul infrangerii in fata, campionii Danemarcei au iesit mai mult la joc si au ratat o buna ocazie in minutul 83, cand Sionko l-a incercat pe Nuno Claro cu o foarfeca din interiorul careului. Replica CFR-ului a venit imediat, Deac sutand in forta din marginea careului (min.87). Mingea a intalnit transversala dupa care a intrat in suprafata de pedeapsa. Nici arbitrul central, nici tusierul, dar nici chiar oficialul insarcinat cu acest gen de faze nu au vazut ca mingea a depasit linia portii. In celalalt meci din grupa, Sparta Praga si PSV Eindhoven au incheiat la egalitate, scor 2-2, toate golurile fiind marcate in ultimele 14 minute ale meciului. Cehii au condus de doua ori prin reusitele lui Hubnik, respectiv Zeman, insa olandezii au egalat de fiecare data prin Reis.

Page time :0.1335 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018807 (s)