CFR Cluj a invins vicecampioana Italiei, AS Roma

17 Septembrie 2008
854 Vizualizari | 0 Comentarii
Bucuria dupa gol
• CFR Cluj a reusit supriza primei zile din Liga Campionilor invingand cu 2-1, pe terenul vicecampioanei Italiei, AS Roma • Ambele goluri ale echipei din Cluj au fost marcate de Culio • Acesta este primul meci in Liga Campionilor din istoria de 101 ani a formatiei pregatita excelent aseara de italianul Maurizio Trombetta

Victorie uriasa pentru fotbalul romanesc. Campioana Romaniei a invins chiar pe terenul lui AS Roma, scor 2-1, reusind surpriza primei zile din Liga Campionilor. Cu un joc exact, cu o asezare perfecta in teren si cu doua executii superbe ale lui Culio, CFR Cluj a debutat cu o victorie in cea mai importanta competitie intercluburi. Nimeni, romani si italieni, nu ar fi dat vreo sansa trupei din Gruia, dar Trombetta, un antrenor anonim pana ieri seara, si-a motivat la maxim jucatorii, iar Culio si compania au mancat jar pe teren si au obtinut un succes fabulos, 2-1, pe terenul vicecampioanei Italiei, AS Roma. Prima mare ocazie a meciului a fost consemnata in minutul 15, cand romanii au trecut pe langa deschiderea scorului. Vucinici pacaleste jocul la offside al clujenilor, primeste in marginea careului, patrunde si suteaza, dar mingea a lovit bara portii lui Stancioiu. Doar doua minute au mai rezistat insa baietii lui Trombetta, pentru ca in minutul 17, fundasul central Panucci a deschis scorul cu o lovitura de cap din 7 metri. La acest scor, toata lumea se astepta ca feroviarii sa cada psihic, dar trupa din Gruia a impins treptat jocul spre poarta lui Doni si a venit minutul 28, cand Culio a reusit egalarea cu un sut din marginea careului, dupa o pasa incantatoare cu calcaiului a lui Trica. Acesta este primul gol inscris de CFR Cluj in Liga Campionilor, din intreaga istorie a acestei echipe. AS Roma a incercat sa puna din nou presiune pe careul clujenilor, dar tot oaspetii au trecut pe langa gol pana la pauza. Mai intai, in minutul 40, CFR a plecat pe un contraatac supranumeric, dar sutul lui Dani a fost scos in ultimul moment de portarul Doni. Doar doua minute mai tarziu, Dubarbier a scapat singur pe partea stanga, a patruns in viteza, dar centrarea a fost respinsa foarte bine de Panucci. Dupa o prima repriza in care raportul suturilor pe poarta a fost 5-2 pentru CFR, gazdele nu si-au revenit din pumni nici dupa pauza. Mai mult decat atat, in minutul 49, acelasi Culio detoneaza bomba si inscrie pentru 2-1 cu un sut superb din marginea careului. Si pentru ca gazdele au fost incapabile sa ofere o replica, a intervenit in joc arbitrul rus Iuri Baskakov.

Chelsea a invins Bordeaux

In minutul 59, Culio a fost tinut vizibil de Cicinho, din postura de ultim aparator,dar arbitrul s-a facut ca nu vede infractiunea, nu a dictat nici lovitura libera si nici cartonas rosu asa cum se impunea, si a lasat jocul sa continue. Prima mare ocazie de egalare pentru romani, a venit in minutul 64, cand De Rossi a trimis o torpila fenomenala de la 40 de metri, insa Stancioiu, iesit din poarta, a scapat cu fata curata, mingea trecand aproape de vinclul portii sale. Replica oaspetilor nu s-a lasat insa mult asteptata, si sase minute mai tarziu, Tony a primit o minge in centrul terenului, a patruns spre poarta, a pasat la Peralta care, nederanjat de nimeni, a trimis cu capul in transversala. Uriasa ocazie pentru CFR Cluj! Raniti in orgoliu si huiduiti de proprii suporteri, gazdele au trecut aproape de egalare in minutul 70. Muresan a scos incredibil o centrare a lui Vucinic dupa o cursa senzationala a italianului pe partea stanga. In minutul 83, Pereira a trecut pe langa golul izbavitor, dupa ce a recuperat in apropierea careului advers, a driblat tot in cale, a patruns in careu, insa sutul sau din coltul careului mic a fost scos in corner. Aceasta avea sa fie soarta unui meci in care daruirea clujenilor a fost mai importanta decat valoarea jucatorilor lui AS Roma. La primul meci in Liga Campionilor, antrenorul Maurizio Trombetta a inceput partida cu AS Roma cu urmatorul unsprezece: Stancioiu - Tony, Cadu, Galiassi, Pereira - Dani, Muresan - Dubarbier (`89 Panin), Trica (`66 Peralta), Culio, Y. Kone. De partea cealalta, tehnicianul romanilor, Luciano Spaletti a mizat in jocul cu CFR Cluj pe urmatoarea formula: Doni, Riise (`52 Totti), Panucci (`47 Loria), Cassetti, Cicinho, Aquilani, De Rossi, Tonetto, Baptista, Taddei (`77 Montella), Vucinic. Partida de pe Stadio Olimpico, la care au asistat aproximativ 30 de mii de spectatori, a fost arbitrata de o brigada din Rusia, alcatuita din Iuri Baskakov, la centru, secondat de asistentii Tihon Kalugin si Anton Averianov. In celalalt meci al grupei F, Chelsea Londra (adversara clujenilor din etapa viitoare) a invins cu 4-0 pe Girondins Bordeaux si s-a instalat deja pe primul loc in clasament, la egalitate de puncte cu CFR Cluj.

Page time :0.1374 (s) | 24 queries | Mysql time :0.021749 (s)