CFR Cluj, calificare fara emotie in urmatorul tur din Europa League! Craiova a ratat calificarea

16 August 2018
276 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.6635 RON (+0.0045)
USD: 4.1283 RON (-0.0057)
CFR Cluj

CFR Cluj merge in playoff-ul Europa League dupa o noua victorie in fata armenilor de la Alashkert.

Dupa 2-0 in tur, formatia din Gruia si mai categoric in returul jucat joi seara pe teren propriu, scor 5-0, si avanseaza in runda urmatoare cu scorul general de 7-0.

Cum s-au marcat golurile:
Min.19 - Culio a deschis scorul dintr-un penalti dictat dupa un fault al lui Zeljkovic asupra lui Omrani;
Min.45+1 - Omrani a dus scorul la 2-0 cu un sut superb de la marginea careului, mingea lovind si bara transversala inaintea de a intra in poarta;
Min.58 - Hoban a inscris cu capul dupa un corner executat din partea dreapta;
Min.62 - Omrani a punctat si el cu capul, in urma unei centrari venite de la colegul sau din atac, Tucudean.
Min.90+2 - Mailat a marcat dupa un asist al lui Paun.
In playoff-ul Europa League, CFR Cluj va juca impotriva castigatoarei intalnirii dintre Dudelange (Luxemburg) si Legia Varsovia (Polonia), in tur 1-2.

Universitatea Craiova a fost eliminata, joi seara, din Europa League.
Gruparea din Banie a remizat pe teren propriu cu RB Leipzig, scor 1-1, in mansa secunda a intalnirii din turul trei preliminar al Europa League, dar paraseste cupele europene ca urmare a infrangerii cu 3-1 din meciul tur.
Oltenii au jucat mult mai curajos decat acum o saptamana si au dominat chiar partida minute bune.
Diferenta intre cele doua loturi a fost totusi vizibila si la Craiova, iar soarta calificarii n-a fost pusa nicio clipa sub semnul intrebarii.
Scorul a fost deschis in minutul 39 de nemti, prin Sabitzer, cu un sut din apropiere dupa o respingere eronata a lui Bancu.
Egalarea trupei antrenate de Devis Mangia a venit cu 5 minute inainte de final, cand o centrare a tanarului Baicu a fost deviata in propria poarta de Konate. Universitatea Craiova paraseste Europa League dupa o confruntare in care diferenta de buget si valoare intre cele doua echipe a fost extrem de vizibila.