CFR Cluj, impinsa de arbitri in semifinalele Cupei

19 Noiembrie 2009
661 Vizualizari | 0 Comentarii
CFR Cluj impinsa de arbitri in semifinalele Cupei
• CFR Cluj s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei dupa ce a invins la limita Universitatea Craiova, in urma unui meci cu multe decizii gresite de arbitraj, printre care un gol anulat aiurea Craiovei, un gol suspect marcat de clujeni si o eliminare usoara a lui Traore in prima repriza • Tot aseara, FC Vaslui a invins greu pe Inter Curtea de Arges, cu scorul de 1-0

Dupa ce marti, FC Brasov s-a calificat fara emotii in semifinalele Cupei Romaniei, ieri FC Vaslui si CFR Cluj au tremurat serios pentru calificarea in careul de asi al acestei competitii. Partida dintre Universitatea Craiova si CFR Cluj de pe Ion Oblemenco a fost cu adevarat incendiara inca de la primul fluier al lui Alexandru Tudor. Principalii actori ai filmului de actiune din Banie au fost arbitrii meciului. Prima iesire la rampa a facut-o Adrian Ghinguleac, asistentul care in minutul 7 a indicat eronat offside la Florin Costea la un atac al oltenilor in banda stanga. Tot Ghinguleac a fost protagonistul primei faze controversate a meciului, acesta indicand in minutul 11 din nou offside gresit la acelasi Florin Costea, care reusise sa impinga mingea in poarta dupa o deviere spectaculoasa a lui Soava. Meciul s-a transformat in unul foarte fragmentat si tensionat, fiecare decizie a brigazii de arbitri fiind contestata zgomotos de suporterii oltenilor. O a doua faza controversata a venit in minutul 24, cand Dubarbier a deschis scorul. Golul ardelenilor a fost validat de Alexandru Tudor, desi Traore se afla in pozitie de offside incomodandu-l pe Silviu Lung jr. in momentul sutului expediat violent de Dubarbier din marginea careului. Parca pentru a compensa arbitrajul potrivnic oltenilor, in minutul 30 Alexandru Tudor l-a eliminat foarte usor pe Traore, pentru o lovitura cu cotul a ivorianului la Mitchell, intr-un duel in zona mediana a terenului. Repriza secunda a debutat cu o mare ocazie de gol a gazdelor prin Dina, care, dupa ce a preluat pe piept elegant o pasa de la Wobay, s-a intors spre poarta si din 10 metri a sutat plasat, insa Peskovic a scos incredibil. Oltenii s-au naspustit spre poarta CFR-ului, apararea lui Mandorlini rezistand insa eroic pana la finalul jocului. "A fost executie in direct. Aceasta echipa hidoasa a fotbalului romanesc este mai rea decat Victoria de pe timpuri. Am fost avertizat ca vom fi executati de tusieri, dar nu am crezut", a tunat, la finalul jocului, finantatorul oltenilor, Adrian Mititelu.

Vasluiul a tremurat cu Inter de Romania

Tot aseara, FC Vaslui s-a calificat in extremis in semifinale, dupa ce a invins pe teren propriu International Curtea de Arges cu 1-0, golul fiind marcat de Burdujan in minutul 87. Chiar daca a inscris foarte tarziu, Vasluiul a dominat meciul cu trupa lui Stefan Stoica. Sirul de ocazii de gol ale vasluienilor a inceput chiar din al doilea minut de joc, cand mingea trimisa cu capul de Burdujan a fost scoasa de Arcaba de sub transversala. Portarul Interului a fost un adevarat inger salvator pentru oaspeti, Arcaba reusind sa scoata mai multe mingi periculoase ale moldovenilor. Prima faza periculoasa a Internationalului a venit abia in minutul 24, cand, in urma unui contraatac, Ionescu a sutat din alergare la coltul lung, insa mingea l-a depasit pe Haisan, dar si bara din stanga a vasluienilor. Cu doua minute inainte de pauza, International a ramas in inferioritate numerica, dupa ce Gabriel Matei a primit in decurs de doar 10 minute doua cartonase galbene. Insa nici superioritatea numerica nu a fost de mare ajutor vasluienilor, trupa lui Marius Lacatus chinuindu-se mai mult in repriza secunda sa ajunga la poarta lui Arcaba. Spre finalul meciului, moldovenii au atacat in valuri si, cand mai erau doar trei minute pana la minutele de prelungire, eforturile disperate ale Vasluiului au fost rasplatite si, in urma unui contraatac nimicitor, Burdujan a fost gasit singur in stanga careului, sutul acestuia in diagonala lasandu-l fara replica pe Arcaba. Vasluiul reuseste astfel sa invinga cu 1-0 si sa obtina calificarea in careul de asi al Cupei Romaniei. Astazi, de la ora 20.15 (in direct la Pro TV), la Ploiesti, se va disputa ultimul meci din sferturi, Astra primind vizita echipei Dinamo.

Page time :0.1988 (s) | 22 queries | Mysql time :0.075971 (s)