CFR Cluj isi continua marsul prin Europa

28 Iulie 2005
798 Vizualizari | 0 Comentarii
•Aseara, formatia CFR Cluj si-a continuat parcursul fara greseala in Cupa UEFA Intertoto, invingand pe terenul formatiei Zalgiris Vilnius, cu scorul de 2-1 •Partida retur se va disputa la Cluj, pe 3 august •Clujenii sunt la un pas de finala Cupei UEFA Intertoto, urmand sa intalneasca in ultimul act castigatoarea dintre Wolsburg si FC Lens

Echipa CFR Cluj tine capul de afis in competitiile internationale din aceasta perioada. Asta pentru ca formatia pregatita de Dorinel Munteanu a ajuns deja cu un pas in finala Cupei UEFA Intertoto. Gruparea de sub Feleac si-a continuat aseara parcursul fara greseala in competitiile europene inter-cluburi, invingand in deplasare, cu scorul de 2-1, formatia lituaniana Zalgiris Vilnius. In fata unor tribune goale, clujenii si-au continuat marsul prin Europa, deschizand scorul in minutul 36, printr-un sut superb de la marginea careului, expediat de Florin Dan. Acesta avea sa fie si scorul pauzei, primele 45 de minute fiind sarace in faze de poarta, desfasurat mai mult la mijlocul terenului, cu unele ruperi de ritm din partea feroviarilor. La fel ca si in partida de la Saint Etienne, gazdele au inceput tare actul secund si au reusit egalarea, abia in minutul 71, la o actiune prelungita de atac, prin Osipovici. Clujenii au dovedit inca o data tarie de caracter si, la doar patru minute de la golul lituanienilor, au obtinut o lovitura de la unsprezece metri, la incursiunea lui Turcu in careul gazdelor. Coroian a sutat slab din penalty, permitandu-i portarului gazdelor sa respinga, nu mai departe de Anca, care a impins insa mingea in plasa portii celor de la Zalgiris. Pana la final, tabela de marcaj nu a mai fost modificata, astfel ca gruparea pregatita de Dorinel Munteanu a facut un pas urias catre calificarea in finala Cupei UEFA Intertoto. Partida retur cu Zalgiris este programata miercuri, 3 august, la Cluj. Daca vor ajunge in ultimul act al competitiei, clujenii vor da piept cu castigatoarea dintre formatiile Wolsburg sau FC Lens. Mai mult decat atat, daca vor invinge in finala, jucatorii lui Dorinel Munteanu se vor califica automat in turul intai al Cupei UEFA. In partida din Lituania, antrenorul-jucator Dorinel Munteanu a trimis in teren urmatorul unsprezece: Turcas - Panin, Jula, Milosevic, Miclaus - Minteuan, Dorinel Munteanu, Tilinca, Coroian, Turcu - Bruncevic.

Page time :0.1394 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013534 (s)