CFR Cluj nu a scos decat o remiza in Bosnia

21 August 2009
553 Vizualizari | 0 Comentarii
• CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 1-1, partida din mansa tur in play-off-ul Europa League in compania bosniacilor de la FK Sarajevo

Cea mai buna echipa din Romania in acest moment, CFR Cluj, nu a reusit decat o remiza pe terenul unei formatii modeste din Europa, FK Sarajevo. Totusi, fosta campioana a Romaniei nu a avut emotii in deplasarea din Sarajevo, dominand autoritar meciul inca din primele minute. Poarta lui Alaim a fost asaltata de CFR Cluj, Nei, aflat pentru prima data titular in ofensiva ardelenilor, avand cateva ocazii de a inscrie in primul sfert de ora. Deschiderea scorului a venit relativ repede, conform cursului jocului. Culio a centrat perfect de pe dreapta pentru lovitura de cap a lui Dani, care a trimis mingea in stanga portarului, iesit aiurea dintre buturi. Minutul 26 trebuia sa consemneze al doilea gol al clujenilor dupa reusita superba din foarfeca a lui Kone, insa asistentul i-a semnalat arbitrului un hent inexistent si golul a fost anulat. Conform Onlinesport, Kone preluase o centrare de pe dreapta pe piept, insa arbitrul a vazut ca a atins mingea cu umarul. Deciziile brigazii de arbitri i-a scos putin din joc pe clujeni care au facut usor pasul inapoi. Motiv numai bun pentru bosniaci pentru a echilibra jocul in zona mediana si a urcat mai curajos spre poarta lui Claro. Cateva ocazii mai slabe ale gazdelor nu au avut efectul alarmant asupra defensivei ceferiste si in minutul 33, Nuno Claro a deviat cu varful degetelor un sut al lui Belosevic, mingea lovindu-se de bara din dreapta sa. Cu moralul ridicat si mai mult tupeu in evolutie, Sarajevo a continuat sa preseze in jumatatea clujeana, in timp ce elevii lui Conceicao dadeau impresia ca nu reusesc sa-si reimpuna jocul ofensiv. Pauza nu a fost benefica pentru clujeni, acestia intrand in repriza secunda cu acelasi joc defensiv, in incercarea de a apara avantajul minim. Tactica feroviarilor nu s-a dovedit inspirata, bosniacii avand spatiu liber pentru ofensiva prelungita. Dupa cateva faze periculoase ale gazdelor, golul egalizator a aparut in minutul 77, cand Jahovik a deviat superb spre Hadzic, acesta a scapat singur cu Claro si l-a executat pe acesta cu un sut pe sub portar, aducand egalarea pe tabela. Clujenii au mai incercat dupa golul primit sa revina in joc, au mai avut o lovitura libera prost executata de Cadu si meciul s-a incheiat cu scorul de 1-1. Meciul retur se va disputa peste o saptamana, in Gruia, dar CFR Cluj este deja cu un picior in grupele Europa League.

Page time :0.1313 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018291 (s)