CFR Cluj s-a despărțit de Dan Petrescu. Eșecul în fața Politehnicii Iași i-a pus capac!

Publicat: 30 nov. 2020
Antrenorul Dan Petrescu

Patronul campioanei României, Neluţu Varga a anunţat că gruparea clujeană s-a despărțit de antrenorul Dan Petrescu despărţirii de actualul antrenor, după eşecul din meciul de duminică seara.

„Da, e adevărat, ne-am despărţit de domnul Dan Petrescu. Este o decizie definitivă, n-o mai întoarce nici preşedintele României! Îi mulţumim pentru tot! Asta e viaţa… nu ai voie, la ce condiţii avem, să te elimine Poli Iaşi din cupă!”, a declarat Neluţu Varga.

Adrian Mutu, dorit în locul lui Dan Petrescu

Patronul CFR-ului a precizat că și l-ar dori în locul lui Dan Petrescu pe selecţionerul naţionalei U21, Adrian Mutu.

„Vom aduce rapid antrenor. Eu îl vreau pe Mutu, am încredere în Adi… dar vom vedea. Mai multe vom şti mâine (n.r. azi), sperăm ca noaptea să fie un sfetnic bun pentru viitorul lui CFR Cluj”, a precizat Neluţu Varga imediat după înfrângerea cu Politehnica Iași.

Dan Petrescu şi-a început al doilea mandat la CFR Cluj în martie 2019. Sub conducerea lui, echipa a câştigat campionatul în sezoanele 2018/2019 şi 2019/2020 şi s-a calificat în grupele Europa League după fiecare titlu.

Politehnica Iași a scos CFR Cluj din Cupă

Politehnica Iași a învins duminică seară, 29 noiembrie, pe CFR Cluj, în 16-imile Cupei României, scor 1-0 (0-0).  Deși ieșenii au fost gazde, confirm tragerii la sorți, meciul s-a disputat în Gruia, la rugămintea campioanei României. Toată lumea din fotbalul intern se aștepta ca gestul ieșenilor să fie un non-combat care să le permită clujenilor accesul facil mai departe în Cupă. Doar că Daniel Pancu și-a montat bine jucătorii, în ciuda absențelor importante, și a produs surpriza acestei faze a Cupei României. Golul fantastic reușit de Calcan în minutul 64 a dinamitat vestiarul din Gruia, unde s-a lăsat cu scandal după meci.

Gazdele au acuzat vehement arbitrajul, Iulian Dima neacordând două penalty-uri pentru CFR Cluj în prima repriză.

Chipciu a fost ținut în careu de Angiulli, în minutul 3, iar în minutul 23, același fundaș belgian al Politehnicii Iași a comis henț în careu, după ce respinge din 5 metri cu cotul. Deciziile corecte ar fi fost în ambele cazuri penalty pentru CFR.

Dar, scandalul s-a lăsat, așa cum era de așteptat, cu demiterea antrenorului Dan Petrescu.

Dan Petrescu: „Sunt tot timpul cu bagajele la ușă!“

Dan Petrescu a anunţat că are bagajul pregătit pentru plecare şi că decizia va fi luată de conducerea clubului, aşa cum s-a şi întâmplat.

„Tot timpul mă gândesc la presiune, bagajul e făcut, mai am contract un an și jumătate, vedem ce va decide conducerea clubului. Sunt supărat pe mine și pe toată lumea de pe Planeta asta”, a spus Dan Petrescu imediat după meciul cu Politehnica Iași.

Totuși ,despărțirea de Dan Petrescu nu va fi chiar simplă, clauzele contractuale fiind în favoarea antrenorul. Dacă pleca de la CFR Cluj, Dan Petrescu era obligat să plătească 2.000.000 de euro, sumă pe care ar fi trebuit s-o primească şi în cazul unei demiteri.

După înfrângerea cu FC Hermannstadt, Dan Petrescu anunțase că este hotărât să plece de la echipa clujeană, nemulțumit de faptul că arbitrii defavorizează constant gruparea din Gruia. Surse din apropierea antrenorului susțin că acesta ar avea câteva oferte și ar fi forțat mâna patronului să-l demită tocmai pentru a da curs unei alte înțelegeri.