CFR Cluj sprinteaza spre titlu

12 Aprilie 2010
666 Vizualizari | 0 Comentarii
• CFR Cluj – Rapid 1-0, in derbiul etapei 27 a Ligii I de fotbal • Clujenii au castigat prin golul lui Muresan si au facut un pas urias spre titlul de campioana • Dinamo, Timisoara, Urziceniul sau Vasluiul s-au incurcat in aceasta runda, astfel ca numai Steaua mai poate tine pasul cu CFR

CFR Cluj a mai facut un pas spre castigarea unui nou trofeu. In timp ce Dinamo, Timisoara, Urziceniul sau Vasluiul nu au scos decat cate o remiza in aceasta runda, clujenii au castigat derbiul cu Rapid, scor 1-0, si s-au distantat la 6 puncte de Steaua, care joaca astazi cu Poli Iasi. Cu Ioan Andone pe banca, reintors acum la Cluj ca adversar, Rapidul a inceput in forta meciul si a luat cu asalt careul lui Nuno Claro inca din primele minute. De cealalta parte, actiunile de atac au fost mai rare, insa nu lipsite de periculozitate. Nicolae Dica a fost responsabilul cu centrarile, fie din faza fixa, fie din alergare, insa Cristi Bud sau Muresan nu au produs modificari pe tabela cu executiile lor pana la pauza. Partea secunda a fost mai echilibrata. Cea mai mare ocazie a apartinut insa tot rapidistilor, in minutul 53 un sut centrare trimis de Cesinha de pe partea stanga intalnind transversala portii lui Claro. Ocaziile au dat curaj elevilor lui Mandorlini, iar in minutul 77 a venit si deschiderea scorului. Mai intai Sapunaru a scapat de o eliminare, primind doar galben pentru un fault ca ultim aparator la Peralta. Din lovitura libera ce a urmat Gabi Muresan a inscris pentru CFR, mingea sutata initial in zid revenind la fundasul clujenilor care a mai sutat inca o data cu stangul pe sub jucatori si Bornescu. In minutul 88, Rapid a inregistrat cea mai mare ocazie a sezonului. Grigorie a centrat din lovitura libera, Claro a iesit pe sub minge, aceasta a fost respinsa de Muresan in bara din stanga, de unde a revenit pe linia portii si apoi a fost respinsa incredibil de Herea, care a incercat de fapt sa trimita in plasa.

Pasi gresiti

Tot ieri, Dinamo nu a reusit sa treaca, pe teren propriu de FC Brasov, scor 0-0, si pare iesita din calculele pentru castigarea titlului. Brasovenii au avut un start excelent de meci si au fost aproape de deschiderea scorului dupa doar trei minute, insa calcaiul lui Dorel Zaharia din centrarea lui Stelian Stancu s-a dus la o palma de bara. Au urmat ocazii peste ocazii la cele doua porti. Omul cel mai bun al lui Dinamo din prima repriza a fost chiar portarul brasovenilor, Minca, acesta scapand mai multe baloane in directia jucatorilor dinamovisti. De partea cealalta, brasovenii au tintit bara in minutul 22, cand sutul violent al lui Stelian Stancu a surprins pe toata lumea, insa mingea revenita in teren a trecut prin fata portii. Ritmul excelent a continuat si in partea secunda, cand acelasi Stelian Stancu a fost aproape de a inscrie in minutul 52, la un sut care a trecut putin pe langa poarta lui Munteanu. Odata cu trecerea timpului, dinamovistii au devenit din ce in ce mai incisivi pe benzi, prin Alexe si Torje. Primul a lovit chiar bara, la o centrare sutata, reluata apoi peste poarta de Gabi Bostina. Cornel Talnar i-a aruncat in teren pe final de meci pe Claudiu Niculescu si Adrian Cristea, insa nici acestia nu au putut aduce nimic in jocul lui Dinamo, iar meciul s-a terminat la egalitate. Si FC Timisoara s-a impiedicat ieri si s-a indepartat si mai mult de titlu.Timisoara a aratat din nou ca nu este demna de un loc atat de bun in clasament. Banatenii au avut o prestatie lamentabila la Piatra Neamt, unde au terminat la egalitate, scor 1-1. Echipa lui Sabau a deschis scorul prin Mansour, insa a plecat doar cu un punct, dupa o gafa de proportii a lui Pantilimon din finalul meciului. Intr-un alt derby disputat la sfarsitul saptamanii, FC Vaslui si Unirea Urziceni au terminat la egalitate, scor 1-1. Primul gol al meciului a fost marcat pentru Vaslui de Serge Akakpo in minutul 25, iar reusita ialomitenilor a venit de la Rusescu la ultima faza a partidei, cand Unirea juca demult cu un om mai putin, Epaminonda Nicu fiind eliminat in debutul reprizei a doua.

Page time :0.1319 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013027 (s)