CFR s-a batut singura la Munchen

20 Octombrie 2010
1133 Vizualizari | 0 Comentarii
• Bayern Munchen – CFR Cluj 3-2 (2-1), in Grupa E a Ligii Campionilor la fotbal • In fata unei echipe care si-a odihnit vedetele, clujenii si-au inscris doua autogoluri prin Cadu si Panin • In celalalt meci al Grupei E, FC Basel a invins pe terenul Romei, complicand si mai mult calculele de calificare

CFR Cluj a intrat in istoria fotbalului european. Sa inscrii de patru ori pe terenul campioanei Germaniei, Bayern Munchen, dar sa pierzi meciul cu 3-2, asta da istorie. Ei bine, CFR Cluj a reusit sa piarda meciul in fata nemtilor, pentru ca Ricardo Cadu si Panin si-au inscris cate un autogol, ardelenii avand un ghionion urias si la golul 3 al lui Bayern. Nemtii au folosit mai multe rezerve in meciul cu CFR Cluj, vedetele Olic, Klose, van Bommel, Ribery sau Robben urmarind partida din tribuna. In minutul 28, De Zerbi a centrat perfect din faza fixa de la 30 de metri, usor lateral dreapta, mingea a ajuns la bara a doua, de unde capitanul Cadu a trimis cu capul in plasa. Doar patru minute s-au auzit ardelenii incurajandu-si echipa din inaltul tribunei, in minutul 32 acelasi Ricardo Cadu ridicand suporterii nemti in picioare, dupa ce a deviat nefericit din propria poarta un sut din lateral dreapta expediat de Kroos. In acel moment, Bayern Munchen avea o posesie zdrobitoare, 68% pentru echipa lui van Gaal. Iar surprizele nu s-au oprit aici. In minutul 38, Bayern a preluat conducerea pe tabela. Insa autor al golului n-a fost un jucator al gazdelor, ci chiar Cristian Panin, fundasul clujean trimitand cu multa nesansa mingea centrata de la coltul terenului in poarta nefericitului Stancioiu. A fost golul cu numarul 700 pentru Bayern Munchen in competitiile europene. Seria neagra a alb-visiniilor nu s-a incheiat, insa, aici. La ultima faza a primei reprize, Lacina Traore a avut ocazia de a restabili egalitatea, insa ivorianul a trimis incredibil in bara din dreapta, dupa ce scapase singur in viteza spre poarta lui Butt. Dupa pauza, clujenii au cazut fizic, iar fricosul Sorin Cartu nu a reusit sa imprime un stil mai ofensiv echipei. Iar in minutul 77, pentru a completa seria nefasta a ardelenilor, Bayern s-a distantat la 3-1 pe tabela, in urma unui semi-autogol. Stancioiu a parat scurt un sut violent din marginea careului, Cadu a incercat sa respinga din fata lui Gomez, insa l-a nimerit pe "super Mario", din care mingea a intrat in plasa. Clujenii nu au renuntat la lupta, crezand inca in sansa lor, in special pentru ca toate cele patru goluri marcate pana in acel moment erau opera lor de arta. Iar in minutul 86, Juan Culio a inscris pentru CFR, cu un sut norocos din centrul careului, mingea lovind, totusi, bara din dreapta inainte de a intra in poarta. Prea tarziu, insa, pentru a mai putea intoarce soarta meciului, iar CFR a fost invinsa cu scorul de 3-2.

Bayern Munchen: 1. Butt - 21. Lahm, 44. Timosciuk, 28. Badstuber, 23. Pranjic - 16. Ottl, 31. Schweinsteiger (4. Braafheid '80) - 8. Hamit Altintop, 25. T. Muller, 39. Kroos - 33. Gomez. Antrenor: Louis van Gaal.
CFR Cluj: 44. Stancioiu - 4. Panin, 20. Cadu, 13. Piccolo, 24. Rada - 16. Bastos (22. Hora '56), 8. Kivuvu, 7. E. Dica, 19. Culio - 10. De Zerbi, 9. Traore (32. Bjelanovici '76). Antrenor: Sorin Cârtu.

In celalalt meci din Grupa E, FC Basel a reusit sa produca marea surpriza a serii in grupele Ligii Campionilor, dupa ce a invins cu 3-1 pe terenul celor de la AS Roma. Elvetienii au spart gheata dupa 12 minute de joc posomorat, printr-o super reusita a lui Alexander Frei, al carui sut de la marginea careului nu a fost nici macar mirosit de Bogdan Lobont. Roma nu a fost coplesita de socul primirii unui gol atat de rapid si a avut nevoie de doar zece minute pentru a egala, prin Boriello, dupa o pasa a lui Francesco Totti. In cele din urma, elvetienii au intrat in avantaj la cabine, datorita golului lui Samuel Inoom din minutul 44. Echipa lui Bogdan Lobont a controlat in totalitate partea a doua, insa nu a reusit sa isi creeze prea multe ocazii de a egala. In plus, elvetienii au profitat de lipsa de concentrare in faza defensiva a romanilor si au mai inscris o data, in minutul 90, prin Cabral.