CFR si-a luat revansa la Bistrita

16 Noiembrie 2010
767 Vizualizari | 0 Comentarii
Gloria Bistrita a pierdut partida de pe teren propriu cu CFR Cluj, ultima a etapei 15, scorul final 0-3 fiind stabilit de dubla lui Traore si golul magnific al lui Bjelanovic din final, toate reusitele venind in a doua repriza. Clujenii au dominat jocul mai ales in repriza secunda, cand au jucat in superioritate numerica, Nalati fiind eliminat in minutul 69. Suparati pentru eliminarea surprinzatoare din Cupa Romaniei chiar la Cluj Napoca, jucatorii CFR-ului au vrut sa administreze o corectie drastica Gloriei Bistrita, insa nu le-a mers. Chiar daca ocaziile au fost multe si uriase, bistritenii au pastrat tabela neschimbata pana la pauza. Dupa un avertisment al lui Culio, Traore a scapat singur cu portarul Albut, dar nu a reusit sa-l invinga pe bistritean, din doua incercari. Iar aripile ingerului pazitor al portii Gloriei s-au intins doua minute mai tarziu. Mai intai Szukala a incercat sa-l pacaleasca pe arbitru, dupa ce a respins in careu o minge cu mana, insa Tudor n-a lasat neobservat hentul neamtului si a acordat penalty. Cadu a sutat pe jos in dreapta, dar Albut a ghicit coltul si a respins in lateral, primind ovatii la scena deschisa din partea suporterilor, care i-au scandat numele minute intregi. Dupa pauza insa, Albut avea sa fie groparul Bistritei. In minutul 56, Traore a primit o pasa excelenta peste apararea adversa, s-a intors cu fata la poarta si a tras din unghi, nu foarte puternic, dar Albut si-a anulat toate interventiile spectaculoase din prima repriza, scapand incredibil mingea pe sub el. Nalati, abia introdus pe teren, a fost eliminat pentru doua galbene stupide, iar din acest moment pe teren a existat o singura echipa. De culoarele libere a profitat imediat Panin, care a centrat perfect de pe dreapta in minutul 71, iar Traore a reusit dubla cu o simpla lovitura de cap din marginea careului mic. Ca sa fie treaba clara, cu sase minute inainte de final CFR a dus scorul la 3-0 in urma unei faze de generic. De Zerbi a pasat superb din dreapta careului pentru Bjelanovic, iar acesta a reluat magistral cu calcaiul la coltul scurt pe langa Albut.