Chelsea e noua campioana a Angliei

10 Mai 2010
585 Vizualizari | 0 Comentarii
Chelsea a castigat titlul in Anglia dupa ce a demolat in ultima etapa pe Wigan Athletic, scor 8-0. Intr-o atmosfera infernala pe Stamford Bridge, londonezii au dat gol dupa gol. Echipa lui Carlo Ancelotti avea nevoie de o victorie pentru a deveni campioana, dar nu s-a multumit doar sa o invinga pe Wigan. Foamea de rezultate a celor de la Chelsea s-a simtit din plin, iar Wigan a plecat cu coada intre picioare de pe Stamford Bridge. "Alb-albastrii" au primit in startul partidei o mana de ajutor din partea arbitrilor. Anelka a deschis scorul in minutul 6 dupa o faza precedata de o pozitie de ofsaid, iar Lampard a majorat scorul in minutul 32 dintr-un penalty acordat cu usurinta, din cauza caruia Caldwell a fost eliminat. In aceste conditii, repriza a doua a fost o adevarata demonstratie de forta din partea lui Chelsea, care a marcat de sase ori prin Kalou (54), Anelka (57), Drogba (63, 68, 80) si Ashley Cole (90). Londonezii au castigat astfel pentru a patra oara campionatul Angliei, dupa succesele din sezoanele 1954-55, 2004-05 si 2005-06. Manchester United a incheiat si ea un sezonul cu un succes, scor 4-0 cu Stoke City, dar nu a ajutat-o cu nimic, gruparea lui Ferguson terminand sezonul pe locul secund. Chelsea a terminat sezonul cu 86 de puncte, fiind urmata de Manchester United (85 de puncte), Arsenal (75 de puncte) si Tottenham (70 de puncte). Cele patru echipe merg in Liga Campionilor. In Liga Europa merg Manchester City, Aston Villa si Liverpool, in timp ce Hull, Burnley si Portsmouth vor evolua in liga a doua din sezonul urmator.

Page time :0.1684 (s) | 24 queries | Mysql time :0.037991 (s)