Ciocolata de trei puncte pentru CFR Cluj

16 Septembrie 2010
846 Vizualizari | 0 Comentarii
• CFR Cluj – FC Basel 2-1 (2-1) in primul meci din Grupa G a Ligii Campionilor la fotbal • Ionut Rada si Lacina Traore au inscris repede golurile CFR-ului, iar elvetienii nu au reusit decat sa reduca din diferenta, prin Stocker • Finalul a fost unul dramatic, dar CFR a reusit sa reziste in fata asalturilor elvetiene

CFR Cluj a debutat cu victorie in Liga Campionilor, invingand cu 2-1 in primul meci, pe teren propriu, echipa elvetiana FC Basel. Clujenii conduceau deja cu 2-0 in minutul 13, dupa reusitele lui Rada si Lacina Traore, ambele cu capul. "Autobaza" lui Sorin Cartu a intrat, apoi, in actiune si a dat ocazia elvetienilor sa domine restul partidei, Basel reducand din diferenta inainte de pauza. Finalul a fost dramatic, insa apararea eroica a CFR-ului a rezistat. Chiar daca a fost primul meci al lui Sorin Cartu pe banca echipei din Gruia, partida nu a trezit interesul spectatorilor clujeni, tribunele nefiind nici pe jumatate umplute la primul meci din grupe. Acesta a schimbat total abordarea meciului de catre jucatorii CFR-ului, clujenii intrand extrem de determinati pe teren. Sorinaccio a pastrat doar cinci jucatori din ultimul meci de campionat, pierdut cu Rapid, capitanul Cadu, Muresan, Culio, Bastos si Panin primind increderea noului antrenor. Surprizele lui Cartu au fost Rada, Hora, Traore, Alcantara, Dica si Nuno Claro, jucatori care mai mult au stat pe tusa in acest start de sezon. In minutul 9, CFR a deschis deja scorul, dupa cornerul executat de Culio. Centrarea a ajuns excelent la Ionut Rada, care a inscris cu o lovitura de cap imparabila primul sau gol pentru echipa din Gruia, in chiar primul meci in tricoul clujenilor. Dupa nici cinci minute, avantajul ardelenilor s-a dublat. Elvetienii s-au intrecut in greseli la mijlocul terenului, Dica a profitat si a pasat la Culio, acesta a patruns in careu, dar s-a impiedicat, reusind, totusi, centrarea pentru lovitura de cap a lui Lacina Traore, cel mai inalt jucator de pe teren. Gabi Muresan putea sa faca 3-0, in minutul 21, daca n-ar fi facut o preluare dezamagitoare, singur in careu cu portarul oaspetilor. Desi erau pe val si puteau sa-si surprinda, in continuare, adversarul, care s-a deschis tot mai mult, elevii lui Cartu au inceput sa faca usor pasul inapoi. Basel a declansat asaltul in jumatatea clujeana si, in prelungirile primei reprize, Valentin Stocker l-a invins pe Claro cu o lovitura de cap de la prima bara, dupa un corner de pe dreapta. La nici zece minute de la startul partii secunde, Sorin Cartu a efectuat o dubla schimbare, dezamagit de greselile elevilor sai. Hora si Bastos au fost scosi de pe teren, in locul lor intrand Emmanuel Kone si italianul De Zerbi, pentru a revitaliza atacul echipei. De cealalta parte, elvetienii au continuat pressingul prelungit in terenul campioanei Romaniei. Frei si Chipperfield au ratat cele mai mari ocazii ale elvetienilor, dar CFR a rezistat. Finalul de meci a fost incendiar, tensiunea fiind maxima in careul clujenilor, unde Basel a atacat printr-un pressing naucitor. Dar clujenii s-au aparat eroic, respingand in disperare suturile si centrarile adversarilor, pastrand tabela intacta pentru o prima victorie a clujenilor in acest sezon de Champions League. "Am topit ciocolata elvetiana', a declarat triumfator, la final, patronul clujenilor, Arpad Paszkany.