Cocosul Galic s-a comportat ca un clapon

27 Iunie 2004
804 Vizualizari | 0 Comentarii
•Franta - Grecia 0-1 (0-0), intr-o partida din sferturile de finala de la Euro 2004 •Aceasta este una dintre cele mai mari surprize inregistrate in istoria turneelor finale •Infrangerea de aseara ar putea fi cantecul de lebada pentru o generatie de fotbalisti care a dominat pentru cativa ani fotbalul european si mondial

Caseta tehnica a jocului:

Franta - Grecia 0-1 (0-0)
Marcatori: Charisteas ('65)
Formatii: Franta: Barthez - Gallas, Thuram, Silvestre, Lizarazu - Zidane, Makelele, Dacourt ('72 Saha), Pires ('79 Rothen) - Henry, Trezeguet ('72 Wiltord). Antrenor: Jacques Santini.
Grecia: Nikopolidis - Seitaridis, Kapsis, Dellas, Fyssas - Zagorakis, Basinas ( '84 Tsartas) - Karagounis, Katsouranis, Nikolaidis ('62 Lakis) - Charisteas. Antrenor: Otto Rehhagel.
Cartonase galbene: Zidane, Saha/Karagounis, Zagorakis 1
Stadion: Alvalade XXI - Lisabona
Spectatori: 44.000
Temperatura la startul meciului: 33 grade Celsius
Arbitri: Anders Frisk, Kenneth Petersson si Peter Ekstrom (toti din Suedia)

Campionatul European 2004 pare a fi unul al surprizelor sau, in functie de perspectiva, al dezamagirilor. Dupa Spania, Italia, Anglia si Germania, o alta favorita la titlu, Franta, a parasit prematur competitia. Conform oricaror previziuni, Grecia ar fi trebuit sa fie doar o borna in drumul francezilor catre un nou titlu european. Cocosii galici au jucat insa ca niste gaini, prima mare ocazie de gol venind abia in minutul 85. De cealalta parte, elenii au demonstrat ca promovarea lor intre primele opt echipe ale Continentului nu a fost un simplu accident. Disputa de aseara de pe Alvalade a pus fata in fata doua echipe diametral opuse prin felul in care au abordat partida. "Les Bleus" au intrat pe teren asteptandu-se inca o data ca tricourile sa castige meciul in locul lor, in timp ce elenii s-au batut intr-adevar ca niste eroi, incercand sa profite de apatia cu care au jucat Henry si compania. Prima repriza a revelat o echipa a Frantei total apatica, care a combinat inofensiv pe orizontala si care a tremurat serios la ocazia lui Katsouranis din minutul 17. Karagounis a executat o lovitura libera, apararea franceza s-a balbait, Katsouranis a reluat spre poarta si Barthez a retinut cu ajutorul barei, chiar pe linie.

Ultima reprezentatie?

Cocosii n-au tinut insa cont de avertismentul elen si, condusi de magul Zidane, devenit propria lui umbra, au atacat mai mult, dar la fel de neputincios. In minutul 57, Lizarazu a patruns extraordinar pe dreapta, a intrat in careu, dar nu a dat drumul la minge si nici nu a tras, irosind o buna situatie. La faza imediat urmatoare, Kapsis i-a suflat din cap mingea pe care Henry se pregatea s-o impinga in poarta parasita de Nikopolidis. Minutul 65 a consemnat lovitura de teatru. Zagorakis a centrat perfect pentru Charisteas, Barthez nu a iesit dintre buturi si atacantul grec a deschis scorul. Cand toata lumea se astepta la o avalansa de ocazii la poarta lui Nikolaidis, grecii nu au facut pasul inapoi, reusind sa taie elanul ofensiv generat de orgoliul ranit al cocosilor. Franta ar fi putut egala cu trei minute inainte de final, cand Henry, gasit liber in careu, s-a inaltat si a trimis cu capul din pozitie excelenta, pe langa poarta insa. Arbitrul Anders Frisk a fluierat sfarsitul unui meci dezastruos pentru Franta, care a platit tribut superficialitatii cu care i-a tratat pe eleni. Trupa lui Rehhagel, evident inferioara din punct de vedere tehnic, a contrabalansat prin darzenie si daruire. Fluierul suedezului Frisk ar putea insemna totodata cantecul de lebada al generatiei lui Zidane, generatie care a dominat ani la rand fotbalul de pe Batranul Continent si chiar din intreaga lume, dar care a parasit pe usa din dos balul sportului rege din Portugalia.