822 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.7354 RON (+0.0002)
USD: 4.2876 RON (-0.0103)
Rodriguez Columbia
Cel mai frumos gol de pana acum de la Campionatul Mondial s-a inscris in optimi, in meciul dintre Columbia si Uruguay. Dupa aproape jumatate de ora in care nu s-a intamplat aproape nimic, James Rodriguez a reusit o executie senzationala, prin care a deschis scorul. Si ce executie a avut pustiul de 22 de ani! A fost un gol de generic, in care fotbalistul lui AC Monaco a preluat o minge pe piept, pentru ca apoi sa pivoteze la 180 de grade si sa reia din voleu sub transversala, din afara careului! Deloc intamplator, cu numai o zi in urma, columbianul fusese desemnat de FIFA cel mai bun jucator al competitiei dupa faza grupelor.

Partea secunda a debutat cu inca o reusita a lui James Rodriguez, care a transformat in gol pasa excelenta a lui Cuadrado, din fata portii. Cu acest gol, mijlocasul lui Monaco a ajuns la cinci reusite la turneul final - practic a inscris in fiecare meci jucat de Columbia la Mondialul brazilian - iar contra rivalei din Uruguay a facut chiar "dubla".

Primele emotii pentru Ospina au venit abia in minutul 64. Cristian Rodriguez a trimis puternic, fara sa il pacaleasca pe goalkeeperul columbian. Tot Ospina a intervenit bine la patrunderea lui Maxi Pereira, cu 11 minute inaintea finalului. Cavani nu a reusit nici el sa inscrie si s-a terminat 2-0 pentru Columbia, care se pregateste acum pentru un nou duel sud-american - joaca in sferturi, cu Brazilia.