Comentatorul sportiv Patrick McEnroe: Simona Halep ar trebui sa invete de la Federer, din modul in care revine in meci

19 Martie 2018
339 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.6669 RON (+0.0011)
USD: 4.0761 RON (+0.0268)
Patrick McEnroe

"E dureros sa privesti acest meci!" a fost reactia lui Patrick McEnroe in timpul semifinalei jucate de Simona Halep  la Indian Wells. "Am jucat semifinale dupa saptamani de pauza si o accidentare grava", a explicat sportiva in conferinta de presa. Romanca este la a 20-a saptamana pe primul loc in lume.

Fostul tenismen american, in prezent comentator sportiv, a criticat jocul Simonei din meciul cu Osaka si a indemnat-o sa ia exemplul lui Roger Federer, care nu abandoneaza niciodata lupta.

"Este dureros de privit, acest meci este de toata jena", a comentat Patrick McEnroe, pentru postul ESPN, semifinala de la Indian Wells.  Liderul mondial a pierdut meciul in doar 64 de minute, cu 3-6, 0-6, in fata ocupantei locului 44 WTA, japoneza de 20 de ani Naomi Osaka.

Dupa ce Roger Federer a revenit in setul doi al finalei de la Indian Wells,  in conditiile in care pierduse primul set in fata lui Juan Martin del Potro, fratele legendarului John McEnroe a afirmat ca Simona ar trebui sa urmareasca meciurile lui Federer si sa invete de la el: "Simona Halep ar trebui sa se uite la Federer si sa invete din modul in care a  revenit in setul doi, fara sa joace cel mai bun tenis al lui".

Federer a pierdut pana la urma finala de la Indian Wells in fata argentinianului del Potro cu 6-4, 6-7 (8/10), 7-6 (7/2).

Remarci dure a avut si fosta mare jucatoare de tenis Chris Evert. "Un lider mondial nu se comporta asa", a afirmat legendara sportiva, o admiratoare, de altfel, a Simonei Halep, despre care a avut de mai multe ori cuvinte de lauda.

Simona Halep a explicat la conferinta de presa de dupa meci care sunt partile pozitive si de ce nu a putut castiga meciul. "Este pozitiv faptul ca am jucat semifinale dupa multe saptamani de pauza si o accidentare grava. Deci nu voi distruge ce am facut la Indian Wells doar pentru acest meci. Este greu, bineinteles, dar voi trece peste esec si maine va fi o zi noua, sigur", a declarat liderul mondial. "Nu am simtit deloc mingea. Nu m-am putut concentra. Am fost iesita din joc azi", a mai spus jucatoarea de tenis.

Pentru a 20-a saptamana numarul 1 mondial, Simona Halep continua sa conduca in clasamentul WTA cu un avans de 860 de puncte fata de ocupanta locului secund, daneza Caroline Wozniacki.