Dupa numai un an de la promovarea in Divizia B, baimarenii au castigat, ieri, barajul de accedere pe prima scena

_____ Vizualizări 0 Comentarii
Dupa numai un an de la promovarea in Divizia B baimarenii au castigat ieri barajul de accedere pe prima scena
7

Daruirea a invins experienta

•Foresta Suceava a invins FC Baia Mare cu 2 – 1 (2 – 1), ieri, in meciul retur al barajului pentru promovarea – ramanerea in Divizia A, dar a retrogradat in Divizia B

Atmosfera de zile mari, ieri, la Suceava, pe stadionul Areni, in meciul retur al barajului pentru promovarea – ramanerea in primul esalon fotbalistic al tarii. Intr-un oras aflat in sarbatoare crestina, Suceava fiind asaltat de numerosi pelerini cu ocazia Sarbatorii Sfantului Ioan cel Nou, peste 15.000 de suporteri ai Forestei au luat cu asalt tribunele arenei pentru a-i purta pe favoriti in drumul lor de a incerca sa evite la potou retrogradarea in cel de-al doilea esalon. Si au fost foarte aproape de o fiesta sucevenii, daca ne gandim ca scorul in minutul 18 era 2 – 0 pentru gazde. Numai ca, norocul s-a dat de partea baimarenilor in minutul 31, cand o lovitura libera de la 20 de metri a fost transformata cu maiestrie de catre un fundas al formatiei oaspete. Din acel moment, in teren nu s-a aflat decat o singura echipa, Foresta, insa, atacurile haotice, in special pe final de meci, si lipsa de clarviziune in fazele ofensive i-au costat pe fotbalistii lui Marin Barbu. De partea cealalta, FC Maramures Baia Mare a pornit cum nu se poate mai nefericit in partida de ieri, dar a avut norocul unui gol de senzatie, reusita care a readus optimismul in tabara oaspete. Dupa marcarea golului calificator, baietii lui Orac au stat la cutie, asteptand iesirea disperata in atac a gazdelor si au izbutut sa faca fata asaltului Forestei, promovand in „A” dupa numai un an de la urcarea din „C” in „B”. Cei doi tehnicieni, Marin Barbu, respectiv Costel Orac, au trimis in teren echipe aproape asemanatoare cu cele din meciul tur, singurele modificari fiind fortate de imprejurari. Daca la FC Baia Mare a fost titularizat Balan, dupa eliminarea lui Abalasei in tur, antrenorul Forestei a fost nevoit sa-l introduca in teren pe Buzea, neincalzit inca, acesta luandu-i locul in unsprezecele de start lui Beldiman, care si-a inghitit limba la incalzire. Prima mare ocazie a meciului a insemnat si primul gol. Gavrilescu a primit o pasa in careu si a ridicat elegant balonul peste Pap Deac, deschizand scorul. In minutul 18, Dani centreaza perfect in careu, Pacurar ii ia fata lui Cremenitchi si trimite cu capul in poarta baimareana, aruncand tribunele in aer. Se profila un dezastru pentru echipa lui Orac, numai ca tactica adoptata de gazde in continuare nu a fost pe masura inceputului de meci, Barbu hotarand retragerea. In aceste conditii, oaspetii au inceput sa atace furibund si la prima mare ocazie de gol au reusit sa reduca din diferenta. Lovitura libera de la 20 de metri acordata de arbitrul Alexandru Tudor, executa si inscrie peste zid Ciocan. Dupa gol, tacere in tribune, cum de altfel avea sa fie si la final de meci. Pana la sfarsitul primei reprize, Gavrilescu si Semeghin au ratat ocazii mari de a inscrie, primul cu capul, iar cel din urma cu un sut puternic, punandu-l la grea incercare pe Pap Deac, portarul „minerilor”. La reluare, atacuri in valuri la poarta lui Deac, insa, Gavrilescu (min. 55 – driblinguri de efect in careu urmate de un sut respins de Deac) si Pacurar (min. 64 – sut puternic pe langa poarta) au ratat desprinderea. Oaspetii au fost foarte aproape de gol in minutul 80, pe contraatac, sutul lui Balan, fara preluare, dupa o lovitura libera, trecand peste bara portii aparate de Ciubotaru. In ultimele secvente ale intalnirii, Gavrilescu si-a exasperat din nou favoritii, „capul” sau din patru metri, singur singurel cu Pap Deac, fiind respins de portar in corner. A fost ultima mare ocazie a unei partide ce nu va fi data prea curand uitarii de catre gazde, si niciodata de catre baimareni. Dupa o retrogradare rusinoasa in cel de-al treilea esalon, FC Baia Mare a avut puterea de a strange randurile, a promovat in Divizia B, pentru ca, dupa numai un sezon, sa reuseasca ceea ce numai Chindia reusea in urma cu cativa ani, intrarea in elita fotbalului romanesc. De partea cealalta, moldovenii au cazut la pamant dupa ultimul fluier al lui Tudor, fiind totusi aplaudati la scena deschisa de publicul spectator. Un public de nota zece, care a gasit puterea de a aplauda si formatia oaspete.
Au evoluat urmatoarele formatii:
Foresta Suceava: Ciubotaru – Bernard (’80 Goian), Schiopu, Pacurar, Brujan (’59 Marta), Semeghin, Gavrilescu, Botan (’58 Nicola), Buzea, Minescu, Dani.
FC Baia Mare: Pap Deac – Veres (’90 Ghenti), Cremenitchi, Ciocan (’76 Sabou), Pascovici, Negrean, Balan, Paduretu, Dumitrascu, Bar, Bilasco (’85 Pop).
Cartonase galbene: Bernard, Pacurar, Minescu, Nicola (Foresta), Ciocan, Balan, Dumitrascu (Baia Mare).
Au arbitrat Alexandru Tudor, Ioan Onicas si Nicolae Asandei. (N.P.)