Rapid si-a batut joc de Steaua

19 Aprilie 2010
819 Vizualizari | 0 Comentarii
Rapidul a dat recital de goluri in Giulesti, administrandu-i Stelei nu mai putin de 5 goluri, patru dintre ele fiind marcate in prima repriza, terminata cu 4-1 dupa ce Kapetanos a marcat din penalty (15'). Pentru Rapid au inscris pe rand Ionita (7' si 17'), Cesinha (22'), Constantin (32') si Helder (75'). Giulestenii au inceput mai bine meciul si au si deschis scorul in minutul 7 prin Alexandru Ionita, care a reluat imparabil cu capul o centrare de la Bozovic. Minutul 15 a adus golul egalizator al Stelei. Nicolita a primit o pasa excelenta in careu de la Petre Marin, a pasat frumos pentru Kapetanos, care a fost agatat din spate de Marius Constantin si Avram a acordat penalty pentru Steaua, transformat tot de atacantul grec. Insa rezultatul n-a rezistat pe tabela decat 2 minute, Alexandru Ionita reusind dubla in minutul 17 cu un sut din cativa metri dupa o pasa foarte buna de la Cesinha, care a profitat de dezorganizarea apararii steliste. Avalansa de goluri insa a continuat. In minutul 22, Carlos Cesinha a marcat pentru 3-1, dupa ce a scapat singur cu Tatarusanu, l-a lobat pe portarul Stelei si a inscris in poarta goala. Iar dupa alte 10 minute, Marius Constantin a dus scorul la un incredibil 4-1 din penalty, dupa ce Emeghara l-a faultat in careu pe Grigorie. In repriza secunda, Rapidul a facut usor pasul inapoi, desi dezorganizarea din apararea Stelei le putea da sansa elevilor lui Andone sa ia cu asalt careul lui Tatarusanu. In minutul 73, Helder Ferreira a inscris pentru un incredibil 5-1. Spadacio centrase initial din corner, mingea a fost respinsa de stelisti la Bozovic in marginea careului. Acesta a sutat violent pe jos in bara din stanga, mingea a sarit in dreapta la Helder, care a trimis in plasa fara nici un efort.