Concurs de table in organizarea clubului Backgammon 6x5

30 Iulie 2002
1014 Vizualizari | 0 Comentarii
Finala repetata •Castigatorul a fost subofiterul de jandarmi Adrian Lupascu, cel care l-a invins in finala pe Florin Duca, fostul fotbalist al echipei Constructorul Iasi Al cincilea concurs iesean de table a avut loc sambata, la terasa MAX de vis-x-vis de Spitalul de Recuperare. Aceasta competitie a fost deschisa tuturor iesenilor care iubesc jocul de table, inclusiv doamnelor si domnisoarelor. S-a jucat in sistem eliminatoriu, cu un tablou principal de concurs de 32 de sportivi, iar cei care au pierdut in primul tur au evoluat ulterior intr-un turneu de consolare, dotat si el cu premii. La finalul competitiei, castigatorul a fost subofiterul de jandarmi Adrian Lupascu, cel care a primit un premiu de 600.000 lei. Pe locul secund s-a clasat Florin Duca (fostul fotbalist al echipei Constructorul Iasi si a unor formatii din Republica Moldova), care a incasat 400.000 lei. Pe locul 3 s-a clasat Dan Andriescu (tehnician auto), care a primit 300.000 lei. De mentionat ca finala Lupascu - Duca a fost una repetata, deoarece, in concursul anterior, atunci cand a avut loc in paralel si Cupa Presei, tot acesti doi "tablagii" s-au confruntat in finala mare, numai ca atunci fostul fotbalist a castigat competitia. Turneul de consolare de sambata i-a revenit lui Dumitru Grijincu, care a luat un premiu de 200.000 lei. "Am avut multi participanti, dar a trebuit sa ne limitam la 32 de concurenti inscrisi pe tabloul principal. A fost un concurs atractiv, intr-o atmosfera placuta. Peste doua saptamani, vom organiza un alt concurs de table si avem de data aceasta o invitatie la Strand. Vom cauta sa definitivam si lotul pentru Campionatul National de table de la Bucuresti, din luna decembrie", a declarat la final prof. Vasile Grajdeanu, presedintele clubului iesean de table Backgammon 6x5. Dan TEODORESCU