Concursul "Cupa Mondiala 2002" la fotbal

16 Iunie 2002
1406 Vizualizari | 0 Comentarii
Scorul corect

•Castigatorul concursului organizat de ZIUA de Iasi va fi premiat cu suma de 2 milioane de lei •Optiunile "fanilor" pentru meciurile de luni (Mexic - SUA si Brazilia - Belgia), din cadrul optimilor de finala, se primesc duminica, la numarul de telefon 0232/213598, intre orele 12.00 si 14.00 •Pentru fazele eliminatorii se va specifica scorul cu care o echipa va iesi invingatoare, conform regulamentului competitiei

Campionatul Mondial de fotbal organizat in Coreea de Sud si Japonia a intrat in faza optimilor de finala. Cotidianul ZIUA de Iasi organizeaza pana pe 30 iunie un concurs dotat cu un premiu de 2 milioane de lei, participantii urmand sa mentioneze scorul corect al meciurilor programate in fiecare zi la "World Cup 2002". In aceasta a doua parte a competitiei, cand jocurile sunt eliminatorii, trebuie specificat scorul cu care o echipa va iesi invingatoare, fie dupa 90 de minute, fie dupa "golul de aur" sau dupa executarea loviturilor de departajare de la 11 metri. Conform regulamentului competitiei, in cazul in care rezultatul este egal dupa 90 de minute, se vor juca doua reprize a cate 15 minute de prelungiri, timp in care se va aplica regula "golului de aur" (prima echipa care marcheaza se califica in faza urmatoare). In cazul in care nu se marcheaza in cele 30 de minute de prelungiri, se vor executa loviturile de departajare de la 11 metri. Asadar, daca echipa X ajunge cu echipa Y la scorul de 2-2 dupa 120 de minute (90 de minute plus 30 de minute de prelungiri) si echipa X castiga la 11 metri cu 5-4, se va indica scorul final de 7-6 (2-2 plus 5-4) pentru echipa X. Intr-un alt caz, daca echipa A ajunge la scorul de 1-1 dupa 90 de minute cu echipa B, iar in prelungiri echipa A inscrie golul de aur, se va indica scorul corect de 2-1 pentru echipa A. Daca echipa C ajunge la scorul de 1-0 dupa 90 de minute cu echipa D, meciul se incheie cu victoria echipei C cu scorul 1-0 si acesta va fi si scorul corect ce trebuie indicat in concursul nostru.
Pentru cele doua partide de luni (17 iunie), optiunile dumneavoastra in ceea ce priveste scorul corect al jocurilor programate trebuie mentionate duminica, in intervalul orar 12.00-14.00, la numarul de telefon 0232/213598 (fara taxe suplimentare), la secretariatul cotidianului ZIUA de Iasi. Sunt programate meciurile:
- Ora 9:30 - la Jeonju (Coreea de Sud): Mexic (locul 1 in grupa G) - SUA (2 grupa D);
- Ora 14:30 - la Kobe (Japonia): Brazilia (1 grupa C) - Belgia (2 grupa H).
Dupa disputarea celor 64 de meciuri programate la "Cupa Mondiala" din acest an, castigatorul va fi acela care ne-a indicat cele mai multe scoruri exacte. La egalitate de scoruri exacte, se va trage la sorti numele castigatorului. Fiecare concurent poate participa cu o singura varianta. Au mai punctat in concursul nostru Cristina Baciu, Vlad Simighian, Mihaela Mocanu, Ion Spiridon, Raluca Modoranu, Mihai Butnaru, Ionut Baciu si Dan Buche. Va asteptam si in continuare si va dorim multa bafta!