Concursul "Cupa Mondiala 2002" la fotbal

25 Iunie 2002
1173 Vizualizari | 0 Comentarii
Scorul corect

•Castigatorul concursului organizat de ZIUA de Iasi va fi premiat cu suma de 2 milioane de lei •Optiunile dumneavoastra pentru al doilea meci din semifinale, Brazilia - Turcia, se primesc si astazi, la numarul de telefon 0232/213598, intre orele 12.00 si 14.00 •Pana in prezent, primii trei clasati in concursul nostru sunt contabila Maria Ilie, elevul Adrian Ilie si inginerul Florin Baciu

Campionatul Mondial de fotbal organizat in Coreea de Sud si Japonia programeaza maine ultima confruntare din cadrul semifinalelor, Brazilia - Turcia, partida disputandu-se la 14.30 (ora Romaniei) si putand fi vizionata pe TV Romania 1, in transmisiune directa. Dupa cum stiti, departamentul sport al cotidianului ZIUA de Iasi organizeaza pana pe 30 iunie un concurs dotat cu un premiu de 2 milioane de lei, participantii urmand sa mentioneze scorul corect al meciurilor programate la "World Cup 2002". In aceasta a doua parte a competitiei, cand jocurile sunt eliminatorii, trebuie specificat scorul victoriei unei echipe, fie dupa 90 de minute, fie dupa regula "golului de aur" sau dupa executarea loviturilor de departajare de la 11 metri. Conform regulamentului competitiei, in cazul in care rezultatul este egal dupa 90 de minute, se vor juca doua reprize a cate 15 minute de prelungiri, timp in care se va aplica regula "golului de aur" (prima echipa care marcheaza se califica in faza urmatoare). In cazul in care nu se inscrie nici un gol in cele 30 de minute de prelungiri, se vor executa loviturile de departajare de la 11 metri.
Pentru ultimul meci din semifinale, programat miercuri, optiunile dumneavoastra se vor inregistra si astazi, la numarul de telefon 0232/213598, intre orele 12.00 si 14.00. Partida Brazilia - Turcia se va juca la Saitama (Japonia) si va fi o repetare a celei din grupe. In debutul grupei C, pe 3 iunie, Brazilia a invins Turcia cu 2-1, dar acest lucru s-a intamplat si cu ajutorul arbitrului sud-coreean Kim Young-joo, care a inventat un penalty spre finalul jocului, transformat de Rivaldo. Meciul de maine va fi si o revansa pentru elevii lui Senol Gunes, cei care isi doresc victoria si o calificare pentru prima data in viata lor intr-o finala de Campionat Mondial. De partea cealalta, cu patru titluri mondiale la activ (1958, 1962, 1970, 1994), brazilienii spera intr-o noua finala si un nou trofeu, ceea ce ar insemna o performanta unica in fotbalul mondial.
Cele doua combatante au ajuns in semifinalele competitiei din acest an dupa urmatoarele rezultate:
- Brazilia: 2-1 cu Turcia, 4-0 cu China, 5-2 cu Costa Rica, 2-0 cu Belgia si 2-1 cu Anglia.
- Turcia: 1-2 cu Brazilia, 1-1 cu Costa Rica, 3-0 cu China, 1-0 cu Japonia, 1-0 (prin "golul de aur") cu Senegal.
Va reamintim ca, dupa disputarea celor 64 de meciuri programate la Cupa Mondiala din acest an, castigatorul va fi acela care ne-a indicat cele mai multe scoruri exacte. La egalitate de scoruri exacte, se va trage la sorti numele castigatorului. Fiecare concurent poate participa cu o singura varianta.

•Egalitate pe prima treapta a concursului

Dupa disputarea primelor 60 de partide, pe primul loc al concursului nostru, la egalitate de scoruri corecte, se afla Maria Ilie (42 ani) si Adrian Ilie (17 ani), mama si fiu, prima fiind contabila la "Tesatura", iar al doilea, elev la Liceul "Mihail Sturdza". La concursul nostru participa si tatal Constantin Ilie, domnia sa fiind mai pe la mijlocul clasamentului, insa printre fruntasi. Pe locul al doilea se afla inginerul Florin Baciu, de 46 ani, care lucreaza la sectia de cercetare a SC Antibiotice SA Iasi. Pe treapta a treia se gasesc Catalina Leonte, Vlad Simighian si Ion Spiridon, iar pe locul 4 se afla Mihai Butnaru. Pe locul 5 se afla Vlad Andrei si Constantin Ilie, iar pe locul 6 se pozitioneaza Mihaela Mocanu, Raluca Modoranu, Razvan-Iancu Radu, Dan Buche, Ionut Baciu si Valentin Ichim. Urmeaza apoi Elvira Scarlat, Constantin Mandrea si multi altii, carora le multumin pentru abnegatia cu care participa la concursul nostru. Dupa cum vedeti, nu am dorit sa anuntam si punctajul obtinut pana acum de concurenti, tocmai pentru a face intrecerea cat mai atractiva, pana dupa marea finala din 30 iunie. Va asteptam si in continuare si va dorim multa bafta! Vorba aceea, pentru a obtine victoria trebuie sa joci partida pana in minutul 90, iar in cazul nostru, chiar pana dupa executarea loviturilor de departajare de la 11 metri.