Corabia portugheza a scufundat crucisatorul englez

25 Iunie 2004
1377 Vizualizari | 0 Comentarii
•Portugalia - Anglia 2-2 (8-7, dupa penalty-uri), si nationala portugheza este prima formatie calificata in semifinalele de la Euro 2004 •Meciul nebun dintre cele doua combatante a fost decis de loteria loviturilor de departajare •Portarul Ricardo a transformat penaty-ul decisiv, care a dezlantuit fiesta in Portugalia

Caseta tehnica a jocului:

Portugalia - Anglia 2-2 (8-7, dupa loviturile de la unsprezece metri)

Marcatori: Postiga ('83), Rui Costa ('110)/Owen ('3), Lampard ('115)
Formatii: Portugalia: Ricardo, Miguel ('79 Rui Costa), Jorge Andrade, Ricardo Carvalho, Nuno Valente, Figo ('75 Postiga), Maniche, Costinha ('63 Simao), Deco, Ronaldo, Nuno Gomes. Antrenor: Luiz Felipe Scolari
Anglia: James, Gary Neville, Terry, Campbell, Ashley Cole, Beckham, Gerrard ('82 Haargreaves), Lampard, Scholes ('60 Phil Neville), Rooney ('27 Vassell), Owen. Antrenor: Sven-Goran Eriksson
Arbitri: Urs Meier, Rudolf Kappeli, Francesco Buragina (toti din Elvetia)
Stadion: Da Luz - Lisabona
Spectatori: 64.000
Jucatorul meciului: Ricardo

Primul meci al sferturilor de finala de la Euro 2004 avea sa dovedeasca de ce este fotbalul cel mai iubit sport din lume. Meciul nebun dintre Portugalia si Anglia s-a remarcat nu atat prin spectacolul oferit de combatanti, cat prin dramatismul unei dispute a carei invingatoare a atarnat de un fir de ata. Din nefericire, la capatul a aproape trei ore de la debutul partidei, una dintre cele doua formatii a trebuit sa se recunoasca invinsa si sa paraseasca, poate nemeritat, competitia. Aceasta avea sa fie Anglia, care a fost tradata din nou de loteria penalty-urilor de departajare.
Partida a inceput practic de la scorul de 1-0 pentru Anglia, Owen reusind sa deschida scorul pentru insulari la doar trei minute de la primul fluier al arbitrului Urs Maier. Gerrard a trimis o pasa lunga pentru Owen, Costinha a deviat gresit cu capul, mingea a ajuns la atacantul lui Liverpool, care a inscris loband peste Ricardo din intoarcere. Lusitanii nu au acuzat insa socul primirii unui gol atat de devreme si au reluat cu luciditate ofensiva. Intai sutul lui Maniche a fost respins de sub bara de James, pentru ca la urmatoarea faza calcaiul lui Nuno Gomes sa treaca la doar cativa centimetri de poarta lui James. Derularea ocaziilor la poarta acestuia a fost intrerupta de un nou lob al lui Owen, care de aceasta data a ocolit cu putin spatiul portii. In minutul 25, Portugalia ar fi putut egala, dintr-o faza in care Miguel a centrat, mingea a fost deviata de Ashley Cole, James a incercat sa prinda balonul, insa l-a scapat, apoi a revenit si a retinut din picioarele lui Ronaldo. Accidentarea lui Rooney din minutul 27 avea sa consemneze diminuarea fortei ofensive a britanicilor, Vassell, inlocuitorul copilului minune al Angliei, dovedindu-se total apatic in avanposturi. In schimb, Owen, colegul sau din linia de atac, a scos tot ce se putea dintr-o jumatate de ocazie petrecuta in minutul 31. Angajat din nou in adancime, varful lui Liverpool a sutat puternic prin surprindere, insa pe directia lui Ricardo, care a respins in corner. Prima repriza s-a incheiat cu doua lovituri libere executate previzibil de Figo, suporterii lusitani asteptandu-se la o evolutie mai convingatoare de la galactic.

Sarabanda ocaziilor

Dupa pauza, avalansa ocaziilor la poarta lui James s-a reluat. Presati de rezultat, portughezii s-au aruncat inainte, fortand egalarea. Schimbarile cu un pronuntat caracter ofensiv ale tehnicianului Scolari au bagat Anglia in corzi, britanicii preferand sa incerce conservarea avantajului fragil. A fost mai intai uriasa ocazie a lui Nuno Valente, care a centrat de pe stanga, mingea a lovit incheietura barelor si apoi a fost retinuta de James. Paradoxal insa, atacurile lusitanilor in loc sa creasca in incisivitate, au fost din ce in ce mai neputincioase, foarte putine mingi reusind sa sparga barajul fundasilor britanici. Anglia avea sa plateasca insa pentru atitudinea defensiva. In minutul 83, cand putini mai credeau, cvasianonimul Postiga, inlocuitorul lui Figo, printr-o lovitura de cap a aruncat in aer tribunele stadionului Da Luz din Lisabona, trimitand meciul in prelungiri. Finalul reprizei secunde nu a fost totusi lipsit de emotii pentru lusitani. Beckham a executat o lovitura libera de pe stanga, Terry a trimis balonul cu capul in bara, mingea a revenit in teren, de unde Campbell a trimis-o in plasa, insa golul a fost anulat pentru fault la portar. Aceasta a fost faza cu care s-au incheiat cele 90 de minute regulamentare, dramatismul partidei atingand cele mai inalte cote in prelungiri. Primele 15 minute, miza a sugrumat spectacolul, execeptie facand doar ocazia imensa a lui Nuno Gomes, respinsa de pe linia portii de Phil Neville. A doua parte a prelungirilor a reprezentat un sfert de ora interzis cardiacilor. Intai a marcat Seleccao, in minutul 110, cand Rui Costa a reusit o actiune personala si a sutat imparabil, in vinclul din dreapta lui James. Lusitanii s-au crezut prea devreme invingatori si, dupa doar cinci minute, au platit pentru naivitate. Beckham a executat un corner, Terry i-a pasat cu capul lui Lampard, care, din 6 metri, a marcat cu un sut din intoarcere. Tabela a ramas inghetata pana la final si prima echipa calificata in sferturi avea sa se decida in urma loteriei penalty-urilor.

Dumnezeu nu a fost englez

Primul care a executat a fost David Beckham, care purta pe umeri presiunea a doua lovituri de pedeapsa. Exista o zicala in fotbal care spune ca un penalty se executa in primul rand cu sufletul si abia apoi cu piciorul. Superstarul englez i-a dat curs, sutand sanatos, insa peticul de gazon pe care a fost asezat punctul cu var i-a jucat o festa si mingea a trecut la cativa metri peste poarta. Rand pe rand au transformat Deco, Owen, Simao si Lampard, englezii alegand cu predilectie centrul portii. A venit randul "generalului" Rui Costa. Insa aceeasi brazda buclucasa a imprimat mingii o traiectorie defectuoasa si mingea a trecut peste poarta. A urmat o alta serie de jucatori care au transformat fara probleme (Terry, Ronaldo, Haargraves, Maniche, Ashley Cole, Postiga), cu mentiunea ca ultimul a reusit o executie la limita inconstientei, inscriind printr-o scarita uluitoare. Urmatorul executant din tabara insularilor a fost Vassell, a carui executie stangace l-a evidentiat pe Ricardo, care a reusit sa pareze intr-un moment crucial. Cel care a trimis Portugalia in semifinale avea sa fie tot portarul lusitan, care a executat cu sange rece ultima lovitura de departajare, prin care a ingenuncheat Albionul.

Page time :0.1868 (s) | 22 queries | Mysql time :0.054585 (s)