Coreea de Sud a invins Grecia la Cupa Mondiala

12 Iunie 2010
830 Vizualizari | 0 Comentarii
Coreea de sud a invins Grecia cu 2 0
Grecia a dezamagit in meciul de debut la Cupa Mondiala din Africa de Sud, fiind invinsa fara drept de apel cu 2-0 de o echipa surprinzator de determinata a Coreei de Sud. Fosta campioana europeana pare o echipa imbatranita si care nu mai are nici macar siguranta din defensive care a facut-o celebra. Cu stelistul Pantelis Kapetanos pe banca de rezerve, Grecia a avut un inceput bun de meci, dar s-a stins la fel de repede, pana la pauza nereusind decat sa dezamageasca total. De cealalta parte, insa, meciul a curs fara probleme, pasele s-au legat snur, iar fazele de atac au fost nu doar numeroase, dar si cu grad mare de pericol la poarta lui Tzorvas, care a avut parte de emotii in fata ofensivei bine construita a coreenilor. Asiaticii au dat lovitura si au produs surpriza inca din minutul 7 al intalnirii, cand Jung-Soo Lee a deschis scorul cu un sut sec din cativa metri, dupa o centrare venita de pe stanga, din lovitura libera in apropierea coltului terenului. Repriza secunda a inceput cu o schimbare in trupa lui Otto Rehhagel, acesta dorind sa dinamizeze atacul. Insa cei care au aratat ca stiu fotbal ofensiv au fost tot coreenii, iar golul al doilea, marcat de Ji Sung Park in minutul 53, a venit oarecum firesc. Diferenta de doua goluri de pe tabela l-a determinat pe selectionerul elenilor, sa faca alte schimbari cu tenta ofensiva, in lupta fiind aruncat in minutul 61 si Pantelis Kapetanos, golgheterul Stelei, debutant la mondiale. Acesta a semnat si cea mai mare ocaize de gol a grecilor, sutand in minutul 71, mult peste poarta, dupa ce a primit o pasa ideala in centrul careului. Minutele de final au adus o explozie in jocul ofensiv al grecilor, echipa asiatica ridicand usor piciorul de pe acceleratie, fiind multumita cu scorul de pe tabela. Gekas a ratat inca doua ocazii de zile mari pentru Grecia, insa portarul Coreei de Sud s-a dovedit de neinvins. Tot astazi, in Grupa B de la Campionatul mondial din Africa de Sud se mai joaca meciul Argentina – Nigeria (ora 17.00, in direct e TVR 1).

Page time :0.1278 (s) | 22 queries | Mysql time :0.015286 (s)