Coreea de Sud, lider meritat in grupa Argentinei

14 Iunie 2010
797 Vizualizari | 1 Comentarii
Argentina a invins Nigeria dar este pe locul 2 in grupa
In Grupa B a Cupei Mondiale, Argentina a dovedit ca poate concura fara probleme la cucerirea trofeului. Cu un lot incredibil de jucatori si fara sa forteze, Argebtina a invins Nigeria cu scorul de 1-0. Intr-o echipa cu vedete de 24 karate ca Messi, Veron, Higuain, Tevez sau Kun Aguero, singurul gol al meciului a fost reusit de un fundas, Heinze, in minutul 7. Veteranul Veron, poate veriga slaba din jocul sud-americanilor, a centrat in careu si fundasul Gabriel Heinze, ramas nemarcat la punctul de la 11 metri, a trimis din plonjon pentru 1-0. Nigerienii au oferit o replica peste asteptari, evoluand de la egal la egal cu marea favorita a competitiei, dominand chiar jocul in ultimele minute. Sud-americanii si-au mai creat insa destule ocazii de gol, toate ratete insa cu seninatate de Messi, Higuain sau Tevez. Argentina a iesit cu ganduri ofensive de la cabina, Veron si Samuel trecand pe langa golul doi. Vulturii nigerieni au fost mai periculosi in finalul meciului si Yakubu a trimis putin peste poarta in minutul 87. Maradona, imbracat la costum gri si cu pantofi negri, l-a trimis in teren pe Burdisso pentru a intari defensiva, care a dat semne de slabiciune in ultima parte a jocului si rezultatul a ramas 1-0. In celalalt meci din Grupa B, Grecia a dezamagit inca o data si a fost invinsa cu scorul de 2-0 de Coreea de Sud. Foarte determinati si bine organizati, coreeni au obtinut prima victorie a acestui turneul final. Cu stelistul Pantelis Kapetanos pe banca de rezerve, Grecia a avut un inceput mai bun de meci, dar s-a stins la fel de repede, pana la pauza nereusind decat sa dezamageasca total. De cealalta parte, insa, coreenii au facut un meci mare si au deschis repede scorul. In minutul 7 al intalnirii, Jung-Soo Lee a inscris cu un sut sec din cativa metri, dupa o centrare venita de pe stanga, din lovitura libera in apropierea coltului terenului. Imediat dupa pauza, cei care au inscris au fost tot coreenii, in minutul 53, prin Ji Sung Park, jucatorul lui Manchester United. In miunutul 61 a intrat pe teren si stelistul Kapetanos, dar coreenii nu au mai cedat initiativa, au castigat cu 2-0 si se instaleaza in fotoliul de lider al acestei grupe. Clasament Grupa B 1. Coreea de Sud 1 1 0 0 2-0 +2 3p 2. Argentina 1 1 0 0 1-0 +1 3p 3. Nigeria 1 0 0 1 0-1 -1 0p 4. Grecia 1 0 0 1 0-2 -2 0p Etapa viitoare, 17 iunie Argentina - Coreea de Sud (ora 14.30) Grecia Nigeria (17.00)