Sport

COSR a anuntat componenta Echipei Olimpice a Romaniei care va participa la JO de la Rio

Publicat: 10 iul. 2016

Comitetul Executiv al Comitetului Olimpic si Sportiv Român a aprobat componenta Echipei Olimpice a României care va participa la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro (5-21 august) si care cuprinde 96 de sportivi si 7 rezerve, potrivit site-ului COSR.

România va participa la 16 discipline sportive, iar cele mai numeroase loturi sunt cele de la atletism si canotaj, cu câte 18 sportivi.
De mentionat prezenta atletei Claudia Stef (20 km mars), depistata pozitiv la meldonium, dar careia COSR i-a permit sa participe la JO 2016 având în vedere concentratia mica din proba sa. Desi s-a luat o decizie similara si în privinta canoistilor Leonid Carp si Andrei Stefan Strat (C2 – 1.000 metri), acestia nu figureaza în lotul anuntat de COSR.
Portdrapelul echipei României la ceremonia de deschidere din 5 august va fi gimnasta Catalina Ponor.
La JO 2012, de la Londra, România a participat cu 103 sportivi la 15 discipline.

ATLETISM (18): Elena Daniela Cîrlan, Paula Claudia Todoran, Marius Viorel Ionescu (toti la maraton), Andreea Arsine, Claudia Nicoleta stef, Ana Veronica Rodean (toate la 20 km mars), Marius Cocioran, Narcis stefan Mihaila (ambii la 50 km mars), Alina Rotaru (saritura în lungime), Elena Andreea Panturoiu, Cristina Bujin si Marian Oprea (toti la triplusalt), Claudia Mihaela Bobocea, Florina Pierdevara (ambele la 800 m), Bianca Razor (400 m), Andrei Gag, Rares Andrei Toader (ambii la aruncarea greutatii), Ancuta Bobocel (3.000 m obstacole);

BOX (1): Mihai Nistor (cat. + 91 kg);

CANOTAJ (18+1): Constantin Adam, Vlad Dragos Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Gontaru (patru rame fara cârmaci , 4-), George Alexandru Palamariu, Cristi Pîrghie (doi rame fara cârmaci, 2-), Laura Oprea, Mihaela Petrila, Ioana Strungaru, Madalina Beres, Adelina Bogus, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Daniela Druncea si Irina Dorneanu (cazul sau de dopaj este în curs de cercetare), la opt rame cu cârmaci, 8+, Iuliana Popa (rezerva), Elena Lavinia Târlea, Laura Oprea (doi rame fara cârmaci, 2-), Ionela Livia Lehaci, Gianina Beleaga (dublu vâsle, categorie usoara, L2x);

CICLISM (1): Serghei Tvetcov;

GIMNASTICA ARTISTICA (3+1): Marian Dragulescu, Andrei Vasile Muntean si Catalina Ponor (toti la individual compus), Larisa Iordache (rezerva);

GIMNASTICA RITMICA (1): Ana Luiza Filiorianu (individual compus);

HALTERE (4): Andreea Aanei (cat. +75 kg), Florina Sorina Hulpan (cat. 69 kg), Dumitru Captari (cat. 77 kg) si Gabriel Sîncraian (cat. 85 kg);

HANDBAL FEMININ (14+2): portarii Paula Ungureanu, Ionica Munteanu si Denisa Dedu (rezerva I), extremele stânga Valentina Ardean-Elisei, Ana Maria Tanasie, extrema dreapta Laura Chiper, interii stânga Cristina Neagu, Gabriela Perianu si Gabriella Szucs, interii dreapta Patricia Vizitiu si Melinda Geiger, centrii Aurelia Bradeanu, Eliza Buceschi, Madalina Zamfirescu (rezerva II) si pivotii Oana Manea si Florina Chintoan;

ÎNOT (5): Robert Glinta (100 metri spate), Norbert Trandafir (50 m liber, stafeta 4×100 m liber), Marius Radu (100 m liber, stafeta 4×100 m liber), Alin Coste (stafeta 4×100 m liber), Daniel Macovei (stafeta 4×100 m liber);

JUDO (4+2): Monica Ungureanu (cat. 48 kg), Andreea Chitu (cat. 52 kg), Corina Caprioriu (cat. 57 kg) si Daniel Natea (cat. +100 kg); Mircea Alexandru Croitoru (cat. +100 kg) si Loredana Ohâi (cat. 57 kg) – parteneri de antrenament;

KAIAC-CANOE (6): Valentin Cameneschi, Aurelian Madalin Ciocan, Cosmin Lulciuc, Razvan Oltean (K4 – 1.000 m), Iuliana Andreea Taran, Irina Lauric (K2 – 500 m);

LUPTE (5): Alin Alexuc Ciurariu (cat. 98 kg), Ion Iulian Panait (cat. 66 kg) – greco-romane, Emilia Alina Vuc (cat. 48 kg) – feminin, Ivan Guidea (cat. 57 kg), Albert Saritov (cat. 97 kg) – lupte libere;

SCRIMA (5+1): Malina Calugareanu (floreta individual), Tiberiu Dolniceanu (sabie individual), Simona Gherman, Simona Pop, Ana-Maria Popescu (toate trei spada individual si echipe); Loredana Dinu (rezerva – spada echipe);

TENIS DE MASA (5): Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro (simplu si echipe), Bernadette Cynthia Szocs (echipe), Adrian Crisan si Ovidiu Ionescu (simplu);

TENIS (5): Simona Halep (simplu), Irina Begu, Monica Niculescu (simplu si dublu), Horia Tecau si Florin Mergea (dublu);

TIR SPORTIV (1): Alin George Moldoveanu (10 m pusca aer comprimat).



loading...

Adauga un comentariu